Instytut Psychodietetyki » Konsultacje psychologiczne w zakresie problemów żywieniowych
Nic, co dotyczy psychodietetyki, nie jest nam obce.

Konsultacje psychologiczne w zakresie problemów żywieniowych

Obszary konsultacji:

Psychologia jedzenia i ogólna

Specjaliści:
  • Katarzyna Bednarkiewicz
  • Janina Myszor
  • dr Anna Januszewicz
  • Adrianna Czajka
  • Agata Pałka
Lokalizacje:
  • Wrocław
  • on-line

Konsultacja dostępna także w wersji online

Wykup konsultację, umów termin, a następnie przejdź na profil wybranego specjalisty, aby rozpocząć konsultację online.

Na czym polega konsultacja

Konsultacje psychologiczne w zakresie problemów żywieniowych prowadzone są przez psychologa specjalizującego się w psychodietetyce. Oferujemy konsultacje prowadzone w formie spotkań tradycyjnych w Instytucie Psychodietetyki, jak również prowadzone poprzez komunikator internetowy wspomagane kontaktem mailowym.

Celem konsultacji psychologicznych jest pomoc w rozwiązywaniu indywidualnych problemów pacjenta związanych bezpośrednio lub pośrednio ze sposobem odżywiania, takich jak na przykład:

  • brak motywacji do zmiany nawyków;
  • jedzenie pod wpływem emocji;
  • nadmierne zaabsorbowanie kwestiami związanymi z jedzeniem;
  • trudności z kontrolą odżywiania pomimo podejmowanego wysiłku w tym kierunku;
  • nawykowe przejadanie się;
  • skłonność do ograniczeń żywieniowych i jednocześnie epizody przejadania;
  • zaburzenia odżywiania (zwykle konsultacja z psychologiem, to dobry początek w leczeniu zaburzeń odżywiania – z czasem jednak praca w tym obszarze wymaga zaangażowania szerszego grona specjalistów);
  • inne niepokojące zachowania żywieniowe;
„Naprawdę zdrowe zachowania żywieniowe polegają na szukaniu kompromisu pomiędzy przestrzeganiem zasad diety a dobrostanem psychicznym. Zwykle sprawia to ludziom niemały problem – restrykcyjne diety wywołują z czasem frustrację i poczucie straty, a folgowanie sobie wyrzuty sumienia… Jako psycholog uczę, jak cieszyć się jedzeniem bez wyrzutów sumienia, dbając jednocześnie o zdrowie i wygląd. Wymaga to wiedzy na temat żywienia i rozumienia mechanizmów psychologicznych rządzących naszym zachowaniem. Nad tym właśnie pracujemy z pacjentami w Instytucie Psychodietetyki.”
dr Anna Januszewicz
psycholog

Czego można oczekiwać po wizytach?

Badania wskazują, że większość osób stosujących dietę doświadcza porażki na tym polu (Seligman, 2007). Zaleca się więc, aby edukacja żywieniowa była podparta działaniami ukierunkowanymi na wzmacnianie procesów regulacji wewnętrznej, gdyż wiedza o tym, co należy jeść, nie jest tożsama z umiejętnością wdrożenia zmiany w życie. Programy mające na celu poprawę sposobu odżywiania okazują się skuteczniejsze, gdy obok edukacji żywieniowej uczestnikom oferuje się interwencje psychologiczne wspomagające proces zmiany (por. Łuszczyńska, 2007).

U osób, które nie czują się gotowe do zmiany nawyków żywieniowych spotkania z psychologiem pomagają w budowaniu motywacji. Efektem pracy może być więc większe zaangażowanie w proces zmiany, weryfikacja priorytetów, wzrost chęci do działania.

 

Osoby, które borykają się z problemem nadmiernego łaknienia, jedzenia pod wpływem emocji, trudnościami w radzeniu sobie z pokusami, nawykowym przejadaniem się itp., mogą liczyć na poprawę samokontroli odżywiania.

 

Konsultacje psychologiczne okazują się także szczególnie korzystne w przypadku osób „przewlekle odchudzających się”, u których najczęściej konieczna jest praca nad zmianą podejścia do jedzenia i przeformułowanie planu odchudzania oraz poznanie strategii wspierających wytrwałość.

 

Pomoc psychologiczna ważna jest także u osób mających problem z samoakceptacją, cierpiących na zaburzenia odżywiania, przygotowujących się do operacji bariatrycznych, jak również u osób z chorobami żywieniowozależnymi oraz rodziców zaniepokojonych odżywianiem swoich dzieci.

 

Efektem wytrwałej pracy z psychologiem jest najczęściej poprawa regulacji odżywiania i stanu zdrowia, ustabilizowanie masy ciała, wzrost zadowolenia z siebie i ogólnej jakości życia.

Kamila Wróblewska
psycholog

Ceny i płatności

  • skuteczność, profesjonalizm i komfort
  • interdyscyplinarne podejście
  • najlepsi specjaliści

Przejdź dalej, aby opłacić konsultację i umówić wizytę.

Pacjent na pierwsze spotkanie powinien zabrać dokumentację dotyczącą swojego problemu, jeśli taką posiada (np. wyniki badań lekarskich, rozpiski dotyczące podejmowanych wcześniej prób zmiany diety).

W przypadku konsultacji on-line, należy sprawdzić warunki techniczne i przygotować ciche miejsce, w którym osoba będzie rozmawiać ze specjalistą.

Masz pytanie?

Skontaktuj się z recepcją. Odpowiemy na Twoje pytania, doradzimy, jaka konsultacja jest dla Ciebie i umówimy spotkanie, jeśli się na to zdecydujesz.

Umawianie wizyt:

(+48) 883 123 909

Od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00-20.00.

W piątki w godzinach 12.00-20.00.

Uwaga, nie ma możliwości kontaktu przez SMS.

Napisz do nas:





    Pola wymagane oznaczone są *

    Programy dla pacjentów

    Zapraszamy także do zapoznania się z cyklicznymi spotkaniami skierowanymi do różnych grup pacjentów realizowanymi w formie następujących programów: