Instytut Psychodietetyki » Indywidualny Program Odchudzania
Nic, co dotyczy psychodietetyki, nie jest nam obce.

Indywidualny Program Odchudzania

 • Kompleksowa diagnoza przyczyn nadmiernej masy ciała.
 • Nowoczesne, sprawdzone formy pracy nad zmianą nawyków żywieniowych oparte o wiedzę z dietetyki i psychologii.
 • Interdyscyplinarna opieka – porady żywieniowe, wsparcie psychologczne, dostęp do wielu innych specjalistów, kiedy zaistnieje potrzeba (np. psychoterapeuty, doradcy w zakresie aktywności fizycznej).
 • Troska nie tylko o osiągnięte rezultaty w postaci straconych kilogramów, ale także o komfort pacjenta w trakcie odchudzania i utrzymywania efektów.
 • Konsultacje prowadzone w wersji tradycyjnej lub on-line.
„Dieta, która ma przynosić trwałe efekty powinna być nie tylko skuteczna, ale i sycąca, smaczna oraz swobodna.”
dr Anna Januszewicz
psycholog

Dla kogo przeznaczony jest Program?

Program przeznaczony jest dla wszystkich osób, które chcą pozbyć się problemu nadmiernej masy ciała i stawiają na trwałą zmianę zachowań żywieniowych, która nie niesie za sobą dyskomfortu, a dzięki temu jest gwarancją uniknięcia efektu jo-jo.

Ponieważ podstawą w realizacji Indywidualnego Programu Odchudzania jest interdyscyplinarność, współpraca pomiędzy specjalistami i wykorzystanie wiedzy psychologicznej, toteż zwykle program ten okazuje się szczególnie potrzebny osobom, które odchudzały się już wielokrotnie i czują, że nie mają dostatecznej kontroli nad swoim odżywianiem.

„Jedzenie jest wielką życiową przyjemnością. Wiemy, jak trudno jest oprzeć się ulubionej potrawie, jak trudno sięgnąć po tylko jedną kostkę czekolady. Dla niektórych więc samo rozpoczęcie diety jest zadaniem nie do wykonania – decyzja o zdrowszym odżywianiu odkładana jest w nieskończoność i często wiąże się z unikaniem myśli na temat konieczności zmiany. Inni zaś od czasu do czasu przechodzą na dietę (czasem nawet co chwilę), ale nie są w stanie wytrwać w niej odpowiednio długo. W obliczu tych wszystkich trudności pojawia się potrzeba innowacyjnego podejścia do odchudzania, opartego nie tylko o wiedzę medyczną, ale i psychologiczną, co oferujemy w ramach Indywidualnego Programu Odchudzania.”
dr Anna Januszewicz
psycholog

Na czym polega Indywidualny Program Odchudzania?

Wszechstronna pomoc

Komfortowy Program Odchudzania to ustrukturyzowany cykl spotkań ze specjalistami zajmującymi się poradnictwem w obszarze zdrowego stylu życia, takimi jak dietetycy, psychologowie, psychoterapeuci, lekarze, eksperci kulinarni, trenerzy aktywności fizycznej. Celem udziału w programie jest redukcja nadmiernych kilogramów i prozdrowotna zmiana stylu życia. Konsultacje prowadzone są w wersji tradycyjnej lub Internetowej.

Indywidualny plan zmiany

Indywidualny przebieg programu jest ustalany z pacjentem na podstawie przeprowadzonej na wstępie interdyscyplinarnej diagnozy problemu (uwzględniającej perspektywę medyczną i psychologiczną). Pozwala to na dobór odpowiedniego grona specjalistów, określenie częstotliwości różnych konsultacji i sprecyzowanie indywidualnego planu zmiany.

"Pacjenci, z którymi pracujemy, często na samą myśl o diecie jedzą więcej. Pokazuje nam to, jak bardzo mają dość wyrzeczeń, uczucia niedosytu, kontroli. W naszym zespole pracujemy nad tym, by zminimalizować dyskomfort związany z odchudzaniem. Wiedza na temat wartości sytnej pokarmów, uwzględnienie indywidualnych preferencji, skojarzeń z jedzeniem, potrzeb psychologicznych pacjenta i nauka samodzielnego dokonywania wyborów żywieniowych pozwala nam wyeliminować tak zwany lęk przed dietą."
Mateusz Kusztal
Doradca żywieniowy

Nasi eksperci pomogą Ci w przygotowaniu najlepszego dla Ciebie planu zmiany nawyków i dostarczą wszelkich narzędzi niezbędnych do jego realizacji

Wybierz sposób pracy z dietetykiem

W ramach programu rekomendujemy różne formy pracy z dietetykiem: na bazie edukacji żywieniowej, porad i formułowania elastycznych zaleceń, jak również na bazie układania jadłospisów dopasowanych indywidualnie do każdego pacjenta. Doradzamy, jaki sposób pracy z dietetykiem będzie najlepszy w przypadku danej osoby biorąc pod uwagę naturę problemu, preferencje i profil psychologiczny.

Zasada 4S

Wszyscy specjaliści pracujący w Instytucie Psychodietetyki formułując zalecenia żywieniowe dla pacjentów realizują zasadę 4S zaproponowaną przez dr Annę Januszewicz, założycielkę Instytutu, pełniącą funkcję koordynatora programu, według której dieta, która przynosi trwałe efekty, powinna być nie tylko skuteczna, ale także sycąca, smaczna i swobodna.

Dodatkowa diagnoza

Porady w obszarze żywienia uzupełnione są o analizę składu ciała oraz, w razie potrzeby o testy diagnozujące problemy często związane z nadmierną masą ciała, takie jak alergie pokarmowe czy przerost candydozy.

Lekcje gotowania

Osobom, które potrzebują czegoś więcej niż instrukcji w zakresie przygotowywania zdrowych posiłków, zapewniamy spotkania z ekspertem kulinarnym mające na celu naukę zdrowego gotowania (możliwość spotkania w domu klienta). 

Opieka trenera

Opcjonalnie zapewniamy także wsparcie w zakresie wdrażania zmian w obszarze aktywności fizycznej poprzez opiekę trenera, który przygotowuje plan treningowy, jak również wspiera w jego realizacji (w miejscu i formie dostosowanej do klienta).

"Choć przyświeca nam wspólna filozofia, to każdy doradca żywieniowy pracujący w Instytucie Psychodietetyki ma swój charakterystyczny styl pracy i preferencje w zakresie stosowanych metod. Podobnie pacjenci mają swój styl i preferencje. Ważne jest więc, by dopasowywać do siebie jednych i drugich."
dr Magdalena Golachowska
doradca żywieniowy

Wsparcie w obszarze psychologicznym pozwoli Ci zyskać lepszą kontrolę nad odżywianiem, utrzymać motywację i poradzić sobie z różnymi problemami, jakie towarzyszą odchudzaniu

Wsparcie motywacji i wytrwałości

W większości przypadków program pracy z pacjentem opiera się także o pomoc w obszarze psychologicznym. Jesteśmy przekonani bowiem, że zmiana zachowania nie jest możliwa bez zmian na poziomie myśli i emocji. Praca z psychologiem w ramach programu skupia się na pomocy w rozwiązywaniu indywidualnych problemów pacjenta związanych bezpośrednio lub pośrednio ze sposobem odżywiania, takich, jak na przykład: brak motywacji do odchudzania, jedzenie pod wpływem emocji, nadmierne zaabsorbowanie kwestiami związanymi z jedzeniem, trudności w samokontroli jedzenia i wiele innych.

Psychoterapia

W ramach programu pacjent może podjąć również psychoterapię, co okazuje się szczególnie pomocne w pracy nad kontrolą emocji i zmianą głęboko zakorzenionych przekonań wpływających na zachowania żywieniowe i ogólne samopoczucie psychiczne.

Pomoc psychiatryczna

W razie potrzeby nasi pacjenci mają także możliwość skorzystania z konsultacji psychiatrycznych, które polecane są szczególnie osobom, u których problem nadmiernej masy ciała współwystępuje z innymi problemami, takimi jak zaburzenia odżywiania, zaburzenia nastroju (depresja, obniżony nastrój), nerwice, zaburzenia osobowości, dolegliwości psychosomatyczne itp.

 „W kwestii odchudzania chcieć nie zawsze oznacza móc. W swojej pracy spotykam najczęściej osoby, które bardzo chciałyby schudnąć, wkładają w to dużo wysiłku, odchudzają się „całe życie”, a w rezultacie raczej tyją, niż tracą na wadze. Każda kolejna dieta i występujący po niej efekt jo-jo oraz problemy z nadmiernym jedzeniem, najczęściej tylko pogłębiają problem takich osób, dlatego konieczna jest tu zmiana strategii. To właśnie oferuje nasz Indywidualny Program Odchudzania."
dr Anna Januszewicz
psycholog

Ceny i płatności

Indywidualny Program Odchudzania - opłaty

 • dogodne opcje płatności
 • sprawdzone metody pracy
 • wybitna kadra prowadząca
 • wysoka skuteczność

Wszelkie oddziaływania podejmowane przez specjalistów z Instytutu Psychodietetyki mają udowodnioną naukową skuteczność. W swojej praktyce wdrażamy standardy promowane przez wiodące instytucje zajmujące się zdrowiem somatycznym i psychicznym (por. wytyczne National Institute for Health and Care Excellence, 2014, 2017). W pracy z pacjentem bazujemy na tak zwanych praktykach opartych o dowody naukowe (ang. Evidence-based practice; EBP).

Jak rozpocząć udział w Programie?

Realizację programu można rozpocząć od spotkania z koordynatorem programu albo od wizyty interdyscyplinarnej (z kilkoma specjalistami). Porozmawiaj z naszą konsultantką i umów się na spotkanie!

Umawianie wizyt:

(+48) 883 123 909

Od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00-20.00.

W piątki w godzinach 12.00-20.00.

Uwaga, nie ma możliwości kontaktu przez SMS.

Napisz do nas:

  Pola wymagane oznaczone są *

  Schemat programu opartego o spotkania indywidualne