Program przeznaczony jest dla wszystkich osób, które chcą zmienić swoje nawyki zdrowotne ze względu na stan zdrowia. Ponieważ w naszym programie wykorzystujemy wiedzę z obszaru medycyny, dietetyki i psychologii, toteż program ten może okazać się szczególnie potrzebny osobom, które doświadczają trudności we wdrożeniu zaleceń lekarskich w życie.
Holistyczny Program Poprawy Zdrowia to ustrukturyzowany cykl spotkań ze specjalistami zajmującymi się poradnictwem w obszarze zdrowego stylu życia, takimi jak dietetycy, psychologowie, psychoterapeuci, lekarze, eksperci kulinarni, trenerzy aktywności fizycznej. Konsultacje prowadzone są w wersji tradycyjnej lub Internetowej.
Celem udziału w programie jest dietoterapia chorób żywieniowozależnych lub zapobieganie takim chorobom poprzez prozdrowotną zmianę stylu życia.
Indywidualny przebieg programu jest ustalany z pacjentem na podstawie przeprowadzonej na wstępie interdyscyplinarnej diagnozy problemu (uwzględniającej perspektywę medyczną i psychologiczną). Pozwala to na dobór odpowiedniego grona specjalistów, określenie częstotliwości różnych konsultacji i sprecyzowanie indywidualnego planu zmiany.
W ramach programu rekomendujemy różne formy pracy z dietetykiem: na bazie edukacji żywieniowej, porad i formułowania elastycznych zaleceń, jak również na bazie układania jadłospisów dopasowanych indywidualnie do każdego pacjenta. Doradzamy, jaki sposób pracy z dietetykiem będzie najlepszy w przypadku danej osoby, biorąc pod uwagę naturę problemu, preferencje i profil psychologiczny.
Porady w obszarze żywienia uzupełnione są o analizę składu ciała oraz, w razie potrzeby, o testy diagnozujące problemy zdrowotne, takie jak alergie pokarmowe czy przerost candydozy.
Osobom, które potrzebują czegoś więcej niż instrukcji w zakresie przygotowywania zdrowych posiłków, zapewniamy spotkania z ekspertem kulinarnym mające na celu naukę zdrowego gotowania (możliwość spotkania w domu klienta).
Zapewniamy także wsparcie w zakresie wdrażania zmian w obszarze aktywności fizycznej poprzez opiekę trenera, który przygotowuje plan treningowy, jak również wspiera w jego realizacji (w miejscu i formie dostosowanej do klienta).
W ramach programu pacjent może podjąć również psychoterapię, co okazuje się szczególnie pomocne w pracy nad kontrolą emocji i zmianą głęboko zakorzenionych przekonań wpływających na zachowania żywieniowe i ogólne samopoczucie psychiczne.
W razie potrzeby nasi pacjenci mają także możliwość skorzystania z konsultacji psychiatrycznych, które polecane są szczególnie osobom, u których problemy w zakresie zdrowia somatycznego łączą się z problemami w zakresie zdrowia psychicznego, takimi jak np. dolegliwości psychosomatyczne, zaburzenia nastroju (depresja, obniżony nastrój), nerwice, zaburzenia osobowości itp.
Wszelkie oddziaływania podejmowane przez specjalistów z Instytutu Psychodietetyki mają udowodnioną naukową skuteczność. W swojej praktyce wdrażamy standardy promowane przez wiodące instytucje zajmujące się zdrowiem somatycznym i psychicznym (por. wytyczne National Institute for Health and Care Excellence, 2014, 2017). W pracy z pacjentem bazujemy na tak zwanych praktykach opartych o dowody naukowe (ang. Evidence-based practice; EBP).
Udział w programie mogą uzupełniać warsztaty i wykłady realizowane w ramach programów edukacyjnych.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego Centrum Szkoleniowego!
Realizację programu można rozpocząć od spotkania z koordynatorem programu albo od wizyty interdyscyplinarnej (z kilkoma specjalistami). Porozmawiaj z naszą konsultantką i umów się na spotkanie!