Instytut Psychodietetyki » Psychodietetyczny Program dla Dzieci i Młodzieży
Nic, co dotyczy psychodietetyki, nie jest nam obce.

Psychodietetyczny Program dla Dzieci i Młodzieży

  • Praca z młodymi ludźmi i ich rodzicami nad strategiami kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych.
  • Niezbędna pomoc w przypadku występowania u dzieci lub nastolatków chorób żywieniowozależnych lub niepokojących zachowań związanych z jedzeniem, takich jak unikanie jedzenia, przejadanie się, odchudzanie itp.
  • Interdyscyplinarna opieka zespołu specjalizującego się w pracy z dziećmi i nastolatkami – porady żywieniowe, wsparcie psychologiczne, dostęp do wielu innych specjalistów, kiedy zaistnieje potrzeba (np. psychoterapeuty, doradcy w zakresie aktywności fizycznej).
  • Troska nie tylko o osiągnięte rezultaty, ale także o przystępną formę pracy - akceptowalną dla dzieci i wygodną dla rodziców.
  • Konsultacje prowadzone w wersji tradycyjnej lub on-line.
„Większość osób zgodzi się z tym, że to rodzice odpowiadają w dużej mierze za kształtowanie zachowań żywieniowych swoich dzieci. Zwróćmy jednak uwagę, że mimo najlepszych intencji, nie zawsze wiedzą oni, jak odpowiednio wpływać na młodych ludzi i potrzebują w tym zakresie wsparcia. Ten program dostarcza im kompleksowej pomocy w realizacji tego celu.”
mgr Małgorzata Talaga - Duma
dietetyk

Dla kogo przeznaczony jest Program?

Dla dzieci, młodzieży i ich rodzin

Program polecany jest szczególnie rodzinom, które chcą pomóc dzieciom lub nastolatkom w uporaniu się z problemami dotyczącymi zdrowia i odżywiania.

Program polecamy w szczególności:

  • Dzieciom i nastolatkom z chorobami żywieniowozależnymi, takimi jak alergie pokarmowe, cukrzyca, celiakia itp. oraz ich rodzinom.
  • Dzieciom i nastolatkom z nadmierną masą ciała i ich rodzinom.
  • Rodzicom zaniepokojonych niezdrowymi zachowaniami żywieniowymi dzieci, takimi jak niechęć do jedzenia, nadmierne jedzenie niezdrowych produktów, stosowanie diet eliminacyjnych, np. diety bezmięsnej, bezglutenowej itp.
  • Odchudzającym się nastolatkom i ich rodzicom, którzy nie wiedzą, jak wspierać swoje dorastające dzieci w racjonalnym kontrolowaniu masy ciała i uchronić je przed ryzykiem zaburzeń odżywiania.
  • Młodym rodzicom, którzy potrzebują wiedzy na temat karmienia piersią i żywienia dzieci w pierwszym okresie życia.
"Psychodietetyczny Program dla Dzieci i Młodzieży to wsparcie w zakresie budowania prawidłowej relacji z jedzeniem u młodych ludzi na każdym etapie ich rozwoju. Oferujemy pomoc rodzicom w okresie karmienia piersią, rozszerzania diety malucha, żywieniem w okresie żłobka, przedszkola, szkoły oraz pracę z nastolatkami.”
Marta Kierzkowska-Grzybek
doradca żywieniowy

Na czym polega Psychodietetyczny Program dla Dzieci i Młodzieży?

Cykl spotkań

Psychodietetyczny Program dla Dzieci i Młodzieży to ustrukturyzowany cykl spotkań ze specjalistami zajmującymi się poradnictwem w obszarze zdrowego stylu życia dla dzieci i ich rodzin (zachęcamy do zaangażowania się rodziców, a w razie potrzeby pozostałych członków rodziny lub inne ważne osoby z otoczenia młodego człowieka). Konsultacje prowadzone są w wersji tradycyjnej lub Internetowej.

Interdyscyplinarny zespół

W zależności od problemu, z jakim boryka się młody pacjent i jego rodzina, w programie może być zaangażowany dietetyk, psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, ekspert kulinarny, trener aktywności fizycznej itp..

Diagnoza potrzeb

Indywidualny przebieg programu jest ustalany z pacjentem na podstawie przeprowadzonej na wstępie interdyscyplinarnej diagnozy problemu (uwzględniającej perspektywę medyczną i psychologiczną). Pozwala to na dobór odpowiedniego grona specjalistów, określenie częstotliwości różnych konsultacji i sprecyzowanie indywidualnego planu zmiany.

Konsultacje rodzinne

W ramach programu prowadzone są spotkania dla dziecka lub nastolatka i jego bliskich. Na wstępie zostanie określone, w których konsultacjach bierze udział młody pacjenci, a w których jego rodzina. Na pierwszą konsultację zawsze zapraszamy nieletnich wraz z opiekunami.

Opracowanie zaleceń żywieniowych przyjaznych dzieciom lub nastolatkom oraz ich rodzicom

Pomoc dietetyka

W ramach programu rekomendujemy różne formy pracy z dietetykiem: na bazie edukacji żywieniowej skierowanej do całej rodziny, porad i formułowania elastycznych zaleceń, jak również na bazie układania przykładowych jadłospisów dopasowanych indywidualnie do preferencji młodego pacjenta i możliwości jego otoczenia.Dążymy do tego, aby efektem pracy z pacjentem były utrwalone korzystne zachowania żywieniowe młodego człowieka, które będą stanowić prozdrowotny kapitał w jego życiu.

Dodatkowa pomoc

Praca w ramach programu może być uzupełniona o analizę składu ciała oraz, w razie potrzeby, o testy diagnozujące problemy zdrowotne, takie jak np. alergie pokarmowe. W razie potrzeby rodzicom i nastolatkom zapewniamy możliwość nauki zdrowego gotowania dzięki spotkaniom z ekspertem kulinarnym (możliwość spotkania w domu klienta).

Aktywność fizyczna

Zapewniamy także wsparcie młodych ludzi i ich rodzin w zakresie wdrażania zmian w obszarze aktywności fizycznej poprzez przygotowanie odpowiedniego planu – podpowiemy, jak polubić ruch i jaka jego dawka oraz forma najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnych osób lub całych rodzin.

„Przygotowując posiłki dla dzieci rodzice stoją często przed dylematem, czy gotować, tak jak dzieci lubią, czy zdrowo. My pomagamy rodzicom pogodzić jedno z drugim."
mgr inż. Marta Kierzkowska - Grzybek
doradca żywieniowy

Wsparcie w obszarze psychologicznym pomoże dzieciom i ich rodzicom w zmianie problematycznych zachowań żywieniowych

Wsparcie psychologa

W większości przypadków program opiera się także o pomoc w obszarze psychologicznym. W pracy z młodym człowiekiem ważne jest bowiem odpowiednie podejście – zachęcające i jednoczenie pozbawione presji. Zaangażowani w program psychologowie i inni specjaliści wiedzą, jakie techniki wspierające zmianę zachowania sprawdzają się najlepiej w przypadku dzieci, a jakie w przypadku młodzieży. Podpowiadamy rodzicom odpowiednie metody postępowania z młodymi ludźmi z różnymi problemami żywieniowymi, takimi jak na przykład niechęć do jedzenia lub nadmierne jedzenie, jedzenie pod wpływem emocji, stosowanie niepokojących restrykcji żywieniowych itp.

Inne formy pomocy

W razie potrzeby zapewniamy także możliwość podjęcia psychoterapii, a także skorzystania z konsultacji psychiatrycznych w celu rozwiązania problemów młodego człowieka i jego rodziny, takich jak np. brak akceptacji siebie, dysfunkcjonalność systemu rodzinnego, zaburzenia odżywiania, dolegliwości psychosomatyczne, zaburzenia nastroju (depresja, obniżony nastrój), nerwice, zaburzenia osobowości itp.

„Dzieci, niczym skorupki, każdego dnia przesiąkają nawykami żywieniowymi, które my – dorośli – w nich zaszczepiamy."
Ewa Battek
psycholog

Ceny i płatności

Psychodietetyczny Program dla Dzieci i Młodzieży - opłaty

  • dogodne opcje płatności
  • sprawdzone metody pracy
  • wybitna kadra prowadząca
  • wysoka skuteczność

Wszelkie oddziaływania podejmowane przez specjalistów z Instytutu Psychodietetyki mają udowodnioną naukową skuteczność. W swojej praktyce wdrażamy standardy promowane przez wiodące instytucje zajmujące się zdrowiem somatycznym i psychicznym (por. wytyczne National Institute for Health and Care Excellence, 2014, 2017). W pracy z pacjentem bazujemy na tak zwanych praktykach opartych o dowody naukowe (ang. Evidence-based practice; EBP).

Edukacja uzupełniająca program

Udział w programie mogą uzupełniać warsztaty i wykłady realizowane w ramach programów edukacyjnych.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego Centrum Szkoleniowego!

Jak rozpocząć udział w Programie?

Realizację programu można rozpocząć od spotkania z koordynatorem programu albo od wizyty interdyscyplinarnej (z kilkoma specjalistami). Porozmawiaj z naszą konsultantką i umów się na spotkanie!

Umawianie wizyt:

(+48) 883 123 909

Od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00-20.00.

W piątki w godzinach 12.00-20.00.

Uwaga, nie ma możliwości kontaktu przez SMS.

Napisz do nas:





    Pola wymagane oznaczone są *

    Schemat programu opartego o spotkania indywidualne