Instytut Psychodietetyki » Kompleksowy Program Leczenia Zaburzeń Odżywiania
Nic, co dotyczy psychodietetyki, nie jest nam obce.
[TheChamp-Sharing type="horizontal"]

Kompleksowy Program Leczenia Zaburzeń Odżywiania

  • Pracujemy w zespole specjalistów koncentrując się zarówno na wdrożeniu doraźnych metod ochrony zdrowia, jak również na stopniowej zmianie podejścia do odżywiania.
  • Oferujemy wsparcie specjalistów ze środowiska medycznego, tj. lekarza psychiatry, dietetyka i innych specjalistów, kiedy pojawia się taka potrzeba.
  • Troszczymy się nie tylko o osiągnięte rezultaty, ale także o przystępną formę pracy - akceptowalną dla osoby doświadczającej problemów żywieniowych, jak i jej rodziny.
  • Prowadzimy konsultacje w wersji tradycyjnej lub on-line .
„Osoby, które zetknęły się z problemem zaburzeń odżywiania, często zadają sobie pytanie, czy przyczyną problemu jest moda na szczupłość, biologia, relacje rodzinne czy może cechy osobowości lub sposób myślenia… W psychologii wiadomo, że niektóre czynniki mogą predysponować do zaburzeń odżywiania, inne wyzwalać zaburzenia odżywiania, a jeszcze inne je podtrzymywać (na podstawie teorii Slade, 1982). Aby skutecznie leczyć takie zaburzenia, potrzebne jest więc interdyscyplinarne podejście i szerokie spektrum oddziaływań, jakie zapewnia Kompleksowy Program Leczenia Zaburzeń Odżywiania realizowany w Instytucie Psychodietetyki.”
dr Anna Januszewicz
Psycholog

Dla kogo przeznaczony jest Program?

Program przeznaczony jest dla wszystkich osób, u których zdiagnozowano zaburzenia odżywiania, a także dla rodzin takich osób. Na spotkanie diagnostyczne zapraszamy także osoby, które zauważyły u siebie lub swoich bliskich niepokojące zachowania żywieniowe i nie są pewne, czy program ten jest dla nich.

Charakterystyka zaburzeń odżywiania

Czym są zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to różne utrwalone formy nieprawidłowych zachowań związanych z czynnością jedzenia. Według Klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM V, ang. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) wymieniamy wśród nich między innymi anoreksję psychiczną, bulimię psychiczną, napadowe objadanie oraz mniej znane zaburzenia, takie jak na przykład pica (zjadanie rzeczy niejadalnych) czy zaburzenia przeżuwania. Nie wszystkie problematyczne zachowania w zakresie jedzenia oznaczają zaburzenia odżywiania, a niektóre, choć stanowią problemy co raz częściej występujące w społeczeństwie i opisywane w literaturze, jak na przykład ortoreksja (obsesyjna kontrola zdrowotności posiłków) nie są na dzień dzisiejszy uwzględnione w klasyfikacjach chorób, niemniej jednak wymagają specjalistycznej pomocy, jaką oferujemy w ramach tego programu.

Wystąpienie pojedynczych symptomów wymienionych poniżej nie musi oznaczać zaburzeń, ale z pewnością powinno wzbudzać czujność.

Jakie zachowania żywieniowe mogą świadczyć o występowaniu zaburzeń odżywiania?

Oto lista niektórych symptomów zaburzeń odżywiania:

  • obsesyjna kontrola masy ciała i nasilony lęk przed przytyciem;
  • wyraźne ograniczenia żywieniowe podejmowane bez kontroli specjalisty;
  • przejadanie się niemające charakteru okazjonalnego, napady objadania;
  • podejmowanie takich zachowań, jak wymioty, katorżnicze ćwiczenia, głodówki w celu uniknięcia przyrostu masy;
  • nadmierne zainteresowanie tematem jedzenia, np. długotrwałe przygotowywanie posiłków i jednocześnie powstrzymywanie przed ich jedzeniem;
  • tracenie kontroli nad jedzeniem pod wpływem emocji;
  • niechęć do jedzenia wszystkiego, co nie zostało samodzielnie przygotowywane;
  • duże wahania masy ciała związane z ograniczeniami żywieniowymi i/lub przejadaniem się;
  • jedzenie w nocy;
  • nadmierna sztywność (często paraliżująca życie) w zakresie przestrzegania planu żywieniowego, godzin posiłków itp.;

Jeśli zauważyłeś powyższe symptomy u siebie lub u swoich bliskich nie zwlekaj i sięgnij po pomoc – leczenie zaburzeń odżywiania najlepiej rozpocząć na jak najwcześniejszym etapie ich rozwoju!

„Jeśli czujesz się niezrozumiany przez innych ludzi, boisz się oceny, wstydzisz się swojego problemu, to znak, że powinieneś rozważyć rozmowę z tymi, którzy "wiedzą o co chodzi". Jesteśmy tu po to, żeby Cię zrozumieć. Uwierz, że nic, co związane z problemami żywieniowymi, nie jest nam obce."
dr Anna Januszewicz
psycholog

Na czym polega Kompleksowy Program Leczenia Zaburzeń Odżywiania?

Wszechstronna pomoc

Kompleksowy Program Leczenia Zaburzeń Odżywiania to ustrukturyzowany cykl spotkań ze specjalistami, takimi jak psychologowie, psychoterapeuci, dietetycy, psychiatrzy zajmującymi się leczeniem zaburzeń odżywiania. Celem udziału w programie jest powrót do prawidłowych zachowań żywieniowych, odzyskanie zdrowia psychicznego i somatycznego. Konsultacje prowadzone są w wersji tradycyjnej lub Internetowej.

Dokładna diagnoza problemu

Indywidualny przebieg programu jest ustalany z pacjentem na podstawie przeprowadzonej na wstępie interdyscyplinarnej diagnozy problemu (uwzględniającej perspektywę medyczną i psychologiczną). Pozwala to na dobór odpowiedniego grona specjalistów, określenie częstotliwości konsultacji i sprecyzowanie indywidualnego planu terapii.

„Moje doświadczenie wskazuje, że leczenia zaburzeń odżywiania najczęściej nie można sprowadzić do prowadzenia samej psychoterapii, jak również nie powinno ono ograniczać się do farmakoterapii prowadzonej przed psychiatrę ani do opracowania planu odżywiania przez dietetyka. Dopiero połączenie tych wszystkich form oddziaływania przez zgrany zespół daje odpowiednie efekty.”
dr Anna Januszewicz
psycholog, koordynator programu

Doraźny plan pomocy pozwalający na zabezpieczenie pacjenta przed utratą zdrowia

„Praca dietetyka z pacjentem w zakresie zaburzeń odżywiania wymaga nie tylko dobrej orientacji w temacie żywienia, ale także umiejętności zrozumienia lęków pacjenta i takiej współpracy, która te lęki oswoi. Wyjątkowo dobrze sprawdzają się tu interdysycyplinarne konsultacje, na których praca dietetyka wspomagana jest przez psychologa zajmującego się psychodietetyką.” 
Mateusz Kusztal
doradca żywieniowy

Plan odżywiania

Zwykle pierwszy etap pracy z pacjentem polega na ustaleniu i wdrożeniu codziennego planu odżywiania pozwalającego w pierwszej kolejności na zabezpieczenie pacjenta przed utratą zdrowia (która jest zagrożeniem w przypadku zaburzeń odżywiania), a następnie na poprawę stanu somatycznego.

Praca nad zmianą podejścia do odżywiania

Zalecenia żywieniowe przygotowywane są przez dietetyka, a wdrażanie ich w życie opiera się o współpracę pomiędzy pacjentem i (w miarę możliwości) jego rodziną a specjalistami realizującymi program leczenia. Na tym etapie pacjent potrzebuje zwykle intensywnej pomocy w zakresie zmiany podejścia do odżywiania, co jest warunkiem skutecznej realizacji zaleceń żywieniowych. W tym obszarze wsparcia potrzebuje najczęściej także jego rodzina, która otrzymuje od specjalistów wytyczne dotyczące postępowania z osobą chorą.

Praca w obszarze psychologicznym

Współpraca z psychologiem

W dużej mierze program leczenia zaburzeń odżywiania opiera się o Twoją współpracę (pacjenta i jeśli to możliwe także rodziny) z psychologiem specjalizującym się w psychodietetyce i psychoterapeutą, co ma na celu pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych bezpośrednio lub pośrednio ze sposobem odżywiania, takich jak na przykład: brak motywacji do leczenia, trudności w samokontroli jedzenia, brak akceptacji własnego ciała i wiele innych. Psychoterapia okazuje się szczególnie pomocna w pracy nad kontrolą emocji i zmianą głęboko zakorzenionych przekonań wpływających na zachowania żywieniowe, relacje z innymi ludźmi i ogólne samopoczucie psychiczne.

 

„Kiedy jedna osoba w rodzinie cierpi na zaburzenia odżywiania, wsparcia potrzebuje najczęściej cała rodzina. Bliscy osoby chorej wyrażają najczęściej obawę o jej zdrowie, trudność ze zrozumieniem jej nieracjonalnego zachowania, a także złość na sytuację, zadając sobie pytanie „Dlaczego nas to spotkało?”. Ważne jest, aby w tej sytuacji wspierać i uczyć sposobów radzenia zarówno osobę cierpiącą na zaburzenia odżywiania, jak również jej bliskich. Takie podejście promujemy realizując Kompleksowy Program Leczenia Zaburzeń Odżywiania.”
dr Anna Januszewicz
psycholog, koordynator programu

Ceny i płatności

Kompleksowy Program Leczenia Zaburzeń Odżywiania - opłaty

  • dogodne opcje płatności
  • sprawdzone metody pracy
  • wybitna kadra prowadząca
  • wysoka skuteczność

Wszelkie oddziaływania podejmowane przez specjalistów z Instytutu Psychodietetyki mają udowodnioną naukową skuteczność. W swojej praktyce wdrażamy standardy promowane przez wiodące instytucje zajmujące się zdrowiem somatycznym i psychicznym (por. wytyczne National Institute for Health and Care Excellence, 2014, 2017). W pracy z pacjentem bazujemy na tak zwanych praktykach opartych o dowody naukowe (ang. Evidence-based practice; EBP).

Edukacja uzupełniająca program

Udział w programie mogą uzupełniać warsztaty i wykłady realizowane w ramach programów edukacyjnych.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego Centrum Szkoleniowego!

[TheChamp-FB-Comments num_posts=”5″]

Jak rozpocząć udział w Programie?

Realizację programu można rozpocząć od spotkania z koordynatorem programu albo od wizyty interdyscyplinarnej (z kilkoma specjalistami). Porozmawiaj z naszą konsultantką i umów się na spotkanie!

Umawianie wizyt:

(+48) 883 123 909

Od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00-20.00.

W piątki w godzinach 12.00-20.00.

Uwaga, nie ma możliwości kontaktu przez SMS.

Napisz do nas:





    Pola wymagane oznaczone są *

    Schemat programu opartego o spotkania indywidualne

    0