Ponieważ podstawą w realizacji Indywidualnego Programu Odchudzania jest interdyscyplinarność, współpraca pomiędzy specjalistami i wykorzystanie wiedzy psychologicznej, toteż zwykle program ten okazuje się szczególnie potrzebny osobom, które odchudzały się już wielokrotnie i czują, że nie mają dostatecznej kontroli nad swoim odżywianiem.
Komfortowy Program Odchudzania to ustrukturyzowany cykl spotkań ze specjalistami zajmującymi się poradnictwem w obszarze zdrowego stylu życia, takimi jak dietetycy, psychologowie, psychoterapeuci, lekarze, eksperci kulinarni, trenerzy aktywności fizycznej. Celem udziału w programie jest redukcja nadmiernych kilogramów i prozdrowotna zmiana stylu życia. Konsultacje prowadzone są w wersji tradycyjnej lub Internetowej.
Indywidualny przebieg programu jest ustalany z pacjentem na podstawie przeprowadzonej na wstępie interdyscyplinarnej diagnozy problemu (uwzględniającej perspektywę medyczną i psychologiczną). Pozwala to na dobór odpowiedniego grona specjalistów, określenie częstotliwości różnych konsultacji i sprecyzowanie indywidualnego planu zmiany.
W ramach programu rekomendujemy różne formy pracy z dietetykiem: na bazie edukacji żywieniowej, porad i formułowania elastycznych zaleceń, jak również na bazie układania jadłospisów dopasowanych indywidualnie do każdego pacjenta. Doradzamy, jaki sposób pracy z dietetykiem będzie najlepszy w przypadku danej osoby biorąc pod uwagę naturę problemu, preferencje i profil psychologiczny.
Wszyscy specjaliści pracujący w Instytucie Psychodietetyki formułując zalecenia żywieniowe dla pacjentów realizują zasadę 4S zaproponowaną przez dr Annę Januszewicz, założycielkę Instytutu, pełniącą funkcję koordynatora programu, według której dieta, która przynosi trwałe efekty, powinna być nie tylko skuteczna, ale także sycąca, smaczna i swobodna.
Porady w obszarze żywienia uzupełnione są o analizę składu ciała oraz, w razie potrzeby o testy diagnozujące problemy często związane z nadmierną masą ciała, takie jak alergie pokarmowe czy przerost candydozy.
Osobom, które potrzebują czegoś więcej niż instrukcji w zakresie przygotowywania zdrowych posiłków, zapewniamy spotkania z ekspertem kulinarnym mające na celu naukę zdrowego gotowania (możliwość spotkania w domu klienta).
Opcjonalnie zapewniamy także wsparcie w zakresie wdrażania zmian w obszarze aktywności fizycznej poprzez opiekę trenera, który przygotowuje plan treningowy, jak również wspiera w jego realizacji (w miejscu i formie dostosowanej do klienta).
W większości przypadków program pracy z pacjentem opiera się także o pomoc w obszarze psychologicznym. Jesteśmy przekonani bowiem, że zmiana zachowania nie jest możliwa bez zmian na poziomie myśli i emocji. Praca z psychologiem w ramach programu skupia się na pomocy w rozwiązywaniu indywidualnych problemów pacjenta związanych bezpośrednio lub pośrednio ze sposobem odżywiania, takich, jak na przykład: brak motywacji do odchudzania, jedzenie pod wpływem emocji, nadmierne zaabsorbowanie kwestiami związanymi z jedzeniem, trudności w samokontroli jedzenia i wiele innych.
W ramach programu pacjent może podjąć również psychoterapię, co okazuje się szczególnie pomocne w pracy nad kontrolą emocji i zmianą głęboko zakorzenionych przekonań wpływających na zachowania żywieniowe i ogólne samopoczucie psychiczne.
W razie potrzeby nasi pacjenci mają także możliwość skorzystania z konsultacji psychiatrycznych, które polecane są szczególnie osobom, u których problem nadmiernej masy ciała współwystępuje z innymi problemami, takimi jak zaburzenia odżywiania, zaburzenia nastroju (depresja, obniżony nastrój), nerwice, zaburzenia osobowości, dolegliwości psychosomatyczne itp.
Wszelkie oddziaływania podejmowane przez specjalistów z Instytutu Psychodietetyki mają udowodnioną naukową skuteczność. W swojej praktyce wdrażamy standardy promowane przez wiodące instytucje zajmujące się zdrowiem somatycznym i psychicznym (por. wytyczne National Institute for Health and Care Excellence, 2014, 2017). W pracy z pacjentem bazujemy na tak zwanych praktykach opartych o dowody naukowe (ang. Evidence-based practice; EBP).
[TheChamp-FB-Comments num_posts=”5″]
Realizację programu można rozpocząć od spotkania z koordynatorem programu albo od wizyty interdyscyplinarnej (z kilkoma specjalistami). Porozmawiaj z naszą konsultantką i umów się na spotkanie!
Od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00-20.00.
W piątki w godzinach 12.00-20.00.
Uwaga, nie ma możliwości kontaktu przez SMS.