To teraz szybkie pytanie. Przyjrzyj się przez chwilę potrzebom zamieszczonym w piramidzie na obrazku powyżej. Jak sądzisz, które z spośród wymienionych możemy zaspokoić jedzeniem?
Pomyślałeś o potrzebach fizjologicznych? Zgadza się! Ale czy tylko?
Zaskoczę cię. Zgodnie z wiedzą psychodietetyczną my – ludzie – jesteśmy w stanie zaspokoić jedzeniem każdą, dosłownie każdą, z opisanych przez Maslowa potrzeb, począwszy od tych związanych z fizjologią aż po samorealizację. Jak to możliwe? Przyjrzyjmy się tej kwestii bliżej.
Człowiek to istota społeczna. Lubimy czuć się częścią swojego narodu, rodziny, grupy towarzyskiej, różnych wspólnot. Ważnym elementem spajającym każdą z takich grup jest wspólne spożywanie posiłków i dzielenie się jedzeniem z innymi. Świąteczny, rodzinny obiad u babci, romantyczna kolacja z partnerem, przyjęcie urodzinowe, sobotnia pizza z przyjaciółmi, codzienny lunch z kolegami z pracy – większość naszych spotkań i kontaktów z innymi ludźmi jest powiązana w jakiś sposób z jedzeniem.
Czy za sprawą jedzenia możemy zaspokoić swoją potrzebę szacunku i uznania? Oczywiście! To właśnie ona kieruje nami, gdy zaprosiwszy na obiad ważne dla nas osoby, staramy się ugotować „coś specjalnego”, danie nie tylko wyjątkowo smaczne, przygotowane przy użyciu dobrych jakościowo składników, ale także atrakcyjne wizualnie. Zależy nam, aby dobrze wypaść w oczach gości, a wyjątkowy obiad to w tym przypadku nasz środek do celu.
Przypisy:
Bibliografia:
Maslow, A. (2013). Motywacja i osobowość. Warszawa: PWN