Instytut Psychodietetyki » dr Magdalena Golachowska
Nic, co dotyczy psychodietetyki, nie jest nam obce.

dr Magdalena Golachowska

dr nauk medycznych

Dostępność:
Lokalizacja:
  • online
  • Wrocław
Obszary szkoleń:
  • choroby autoimmunologiczne
  • choroby tarczycy
  • odchudzanie
  • żywienie w sporcie
  • alergie i nietolerancje pokarmowe
Obszary konsultacji:
  • Dietetyka
  • Aktywność fizyczna

Umów wizytę

Wybierz termin z kalendarza i umów wizytę

Poziom certyfikacji:

Certyfikat II Stopnia
Certyfikat II stopnia mogą otrzymać osoby, które posiadają wyższe wykształcenie w dziedzinach związanych ze zdrowiem i ukończyły studia podyplomowe z psychodietetyki.

Ukończyłam Uniwersytet Wrocławski w specjalności biochemia medyczna. Tytuł doktora nauk medycznych zdobyłam w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Groningen w Holandii, badając genetyczne podłoże zaburzeń w strukturze komórek nabłonka jelitowego u noworodków (Microvillus Inclusion Disease). Tytuł doradcy żywieniowego zdobyłam po 1,5r studiach podyplomowych „ Żywienie człowieka w profilaktyce zdrowotnej” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W 2021/22 ukończyłam także Studium Dialogu Motywującego, 6-miesięczne warsztaty prowadzone przez Polskie Towarzystwo Dialogu Motywującego.

Od 2014r. pracuję jako adiunkt na kierunku Dietetyka na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego oraz na kierunku Psychodietetyka na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, gdzie wykładam takie przedmioty jak: biochemia żywności, dietetyka i poradnictwo, dietoterapia chorób, fizjologia układu pokarmowego, komunikacja z pacjentem, psychodietetyka. Jako doradca żywieniowy udzielam porad w Instytucie Psychodietetyki we Wrocławiu. Przez kilka lat prowadziłam własną poradnię we Wrocławiu „Nutrima”.

Często występuję na konferencjach naukowych, prowadzę szkolenia specjalistyczne dla profesjonalistów (przyszłych i aktualnych dietetyków, lekarzy, pielęgniarek i psychologów) w Polsce i za granicą, a także warsztaty i wykłady popularnonaukowe dotyczące prawidłowego odżywiania, odchudzania i prozdrowotnego stylu życia, m.in dla firm i korporacji (np. Google, Credit Suisse) po polsku i angielsku. Czasem jestem proszona o wypowiedzi w prasie, np. „Weganizm – moda czy konieczność?”, Focus; „Nadwrażliwość na gluten niezwiązana z celiakią (Non-Coeliac Gluten Sensitivity, NCGS)” Bez glutenu;

Jestem współautorem wielu publikacji naukowych; redaktorem pomocniczym działu dietetyka w czasopiśmie naukowym „Medical Science Pulse”. Jestem członkiem Polskich Towarzystw: Psychodietetyki, Dietetyki, Medycyny Stylu Życia i Stowarzyszeń: Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, Chorych na Hashimoto.

 

Przetłumaczyłam na język polski książki popularno-naukowe dotyczące wpływu flory jelitowej na zdrowie człowieka oraz leczenia żywieniowego u dzieci:

ï         dr Justin i Erica Sonnenburg: Zdrowie zaczyna się w brzuchu, Galaktyka 2015

ï         dr Martin Blaser: Utracone mikroby. Brakujące ogniwo zdrowia i gorzka prawda o nadużywaniu antybiotyków, Galaktyka 2016

ï         lek med. Michelle Perro, V. Adams: Dlaczego nasze dzieci chorują. Jak żywność przetworzona przyczynia się do epidemii chorób przewlekłych i co rodzice (oraz lekarze) mogą z tym zrobić?, Galaktyka 2018

 

Utrzymuję współpracę z licznymi instytucjami zajmującymi się zdrowym odżywianiem i zdrowym trybem życia, m.in. Klinika Termografii we Wrocławiu, organizacja „Kobiety na medal – bieganie dla kobiet”, fundacja „Art of Living”, Centrum Promocji Zdrowia w Tarasce (kolonie uczące technik radzenia sobie ze  stresem dla dzieci i młodzieży).

Specjalizuję się w doradztwie żywieniowym w chorobach przewlekłych, chorobach autoimmunizacyjnych (np.  Hashimoto, AZS), bezpiecznym i trwałym odchudzaniu, pomocy we wdrażaniu zmian w stylu życia w duchu psychodietetycznym, z uwzględnianiem w terapii czynników stresogennych i uczeniu pacjenta umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Promuję ogólno systemowe podejście do pacjenta. Zdrowie jest pojęciem szerokim i często wykracza poza samo prawidłowe odżywianie. W ostatnich dekadach czynniki środowiskowe i psychologiczne grają coraz większą rolę i muszą być uwzględnione w czasie terapii. Zdrowy styl życia (odżywianie, ruch, odpoczynek), wręcz powinien być łatwy i przyjemny do prowadzenia, dawać lekkość, dobrą koncentrację, energię i dobre samopoczucie na co dzień! Zmiany dobrze jest wprowadzać małymi krokami, ale konsekwentnie i na całe życie.

Uwielbiam sałatę i marchewki! W wolnym czasie lubię każdy ruch na świeżym powietrzu: wędruję po górach, wspinam się po skałach, biegam, pływam kajakiem, nurkuję, jeżdżę na wycieczki rowerowe, uwielbiam narty zjazdowe i biegowe, kiedyś dużo tańczyłam flamenco i tango argentyńskie. A w międzyczasie, oprócz dokształcania się (dietetyka jest pasjonująca!), praktykuję sztukę oddechu i testuję różne nowe techniki relaksacji.

0