Instytut Psychodietetyki » dr hab. Katarzyna Zabłocka-Słowińska
Nic, co dotyczy psychodietetyki, nie jest nam obce.

dr hab. Katarzyna Zabłocka-Słowińska

Doradca żywieniowy, farmaceuta

Dostępność:
  • Prowadzenie szkoleń
  • Praca z pacjentem
Lokalizacja:
  • Wrocław
Obszary szkoleń:
  • Dieta dla zdrowia
Obszary konsultacji:
  • Dietetyka

Poziom certyfikacji:

Nie certyfikowany
Specjalista nie został jeszcze certyfikowany przez Instytut Psychodietetyki

Ukończyła Wydział Farmaceutyczny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu oraz Wydział Nauk o Żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym. W 2011 roku uzyskała tytuł doktora nauk farmaceutycznych  w dziedzinie bromatologia.

Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Bromatologii i Dietetyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, aktywny członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki, w którym pełni funkcję sekretarza Oddziału Wrocławskiego.

Współautorka badań nad oceną żywieniowych czynników ryzyka rozwoju chorób onkologicznych, a także oceną stanu odżywienia oraz żywieniowego wspomagania terapii tych chorób. Aktualnie prowadzi badania z zakresu wpływu żywieniowych i poza żywieniowych czynników na potencjał antyoksydacyjny osób z chorobami onkologicznymi oraz współprowadzi adaptację na warunki polskie i walidację narzędzia do oceny stanu odżywienia pacjentów przewlekle chorych – PG-SGA.

Autorka publikacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym, głównie z zakresu oceny stanu odżywienia i sposobu żywienia pacjentów onkologicznych oraz diabetologicznych, a także interakcji pomiędzy lekami a składnikami pożywienia i suplementami diety. Współautorka, wydanego przez Instytut Zdrowia Publicznego we Wrocławiu poradnika – “Zalecenia dietetyczne łagodzące skutki uboczne chemioterapii i radioterapii” oraz poradnika dla pacjentów – “Żywienie w chorobach nowotworowych”, wydanego przez SWPS.

Aktywnie uczestniczy w edukacji społecznej w zakresie racjonalnego sposobu żywienia, prowadząc m.in. wykłady na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w Klubach Seniora oraz biorąc udział w Rządowym Programie na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Chorym Magdaleny Sadowskiej „Wygraj Zdrowie”.

Od 2006 roku udzielała poradnictwa dietetycznego pacjentom onkologicznym, a następnie rozpoczęła praktykę z osobami z nadwagą i otyłością oraz z cukrzycą typu 2. Zalecenia żywieniowe i dotyczące zmiany stylu życia zawsze dostosowuje do indywidualnych potrzeb i trybu życia pacjenta, opierając się na rzetelnych danych, potwierdzonych naukowo.

Jej pasją jest niekonwencjonalne podróżowanie, od paru lat na nowo odkrywa świat oczami synka, uwielbia wspólne z nim czytanie. Zafascynowana alternatywnymi metodami edukacji, głównie edukacją domową i demokratyczną – pogłębia wiedzę w tej dziedzinie. Interesuje ją psychologia i socjologia. Ciągle brakuje jej czasu na czytanie.