Instytut Psychodietetyki » zmiana
Nic, co dotyczy psychodietetyki, nie jest nam obce.

Kalendarz wydarzeń1

[TheChamp-Sharing type="horizontal"]

Mity powstrzymujące zmianę zachowania

Słowa Kluczowe:

Autorzy:

  • Natalia Lis
  • dr Anna Januszewicz
Samodzielna zmiana, aby była skuteczna, wymaga robienia właściwych rzeczy we właściwym czasie. O procesie zmiany pisaliśmy już niejednokrotnie. Dziś kontynuacja tematu – przedstawiamy mity, które powstrzymują ludzi przed zmianą nawyków, jakie wskazują eksperci od psychologii zdrowia, (Prochaska, Norcross i DiClemente, 2008). Poznaj je i obal, aby wziąć sprawy zdrowego stylu życia we własne ręce!

Mit 1: Wystarczy silna wola.

Wykorzystanie silnej woli jest potrzebne, ale w jednym z dziewięciu procesów zmiany – w procesie zaangażowania, kiedy postanawiasz prywatnie i publicznie, że podejmujesz ten wysiłek i bierzesz za niego odpowiedzialność. (O wszystkich procesach zmiany przeczytasz w poprzednich artykułach). Ludzie, którzy polegają tylko na silnej woli, spotykają się z niepowodzeniem. Jeśli wierzysz w to, że do zmiany potrzebna jest wyłącznie silna wola, każde potknięcie będziesz tłumaczyć tym, że masz jej zbyt mało. To może spowodować, że się poddasz. Prawda jest taka, że zmiana zależy nie tylko od siły woli, ale także od motywacji, wsparcia innych ludzi, używanych strategii, posiadanych umiejętności itp. Aby więc zmiana zachowania zakończyła się powodzeniem powinieneś odpowiednio się do niej przygotować i wielu rzeczy nauczyć, np. opracować strategie podtrzymywania zachowania w sytuacjach stresowych, dostosować swoje otoczenie do nowych,zdrowych nawyków itp.

Mit 2: Zmiana własnych zachowań jest łatwa.

Jasne, że można spotkać szczęściarzy, którym łatwo przyszło zerwanie z nawykiem. Są jednak w mniejszości. Dokonując jakiejkolwiek zmiany w sobie, pamiętaj, że nie jest ona łatwa. Jednak jest możliwa, a co najważniejsze – korzystna.

Mit 3: Próbowałem już wszystkiego i nic nie działa!

Lepiej gdy powiesz: próbowałem już tego – i to nie działa. Skuteczność procesów zmiany zależy od metody i czasu jej stosowania. Pytanie więc, czy stosowałeś odpowiednią metodę odpowiednio, czy była ona dobrana do Ciebie. To trochę jak z przyjmowaniem leków. Jeśli przyjmiesz właściwy lek w niewłaściwej dawce, nie pomoże Ci on w skutecznym zwalczaniu choroby.

Mit 4: Ludzie tak naprawdę się nie zmieniają.

Badania pokazują, że ludzie się zmieniają i często potrafią to zrobić samodzielnie (Prochaska, Norcross i DiClemente, 2008). Czytanie książek samopomocowych lub zachęcenie do samodzielnej zmiany ze strony profesjonalistów np. lekarzy, mogą pomagać ludziom w tym procesie. Poza tym, w całej drodze zmiany nawyków, sukces często poprzedzony jest potknięciami, które są łatwo zauważalne i mogą sprzyjać powstawaniu tego mitu. Mimo to, samodzielna zmiana jest możliwa. Warto jednak pamiętać też o możliwości korzystania z profesjonalnej pomocy psychologicznej czy terapeutycznej, gdyż czasem jest ona niezbędna by zmienić niekorzystne nawyki.

No to jak? Jak widzicie naukowcy przekonują, że zmiana nawyków, choć nie jest łatwa, to jest możliwa. Trudno w to uwierzyć zwłaszcza osobom, które wielokrotnie podchodziły do pracy nad własnymi nawykami i poniosły porażkę. Takie osoby na pewno powinny odpowiedzieć sobie na pytanie, co było tego przyczyną i spróbować działać inaczej. A… i pamiętajcie – tak, jak zostało napisane, nie wszystko zależy od naszej siły woli! Więcej o czynnikach warunkujących powodzenie zmiany zachowania przeczytacie w innych naszych artykułach i ebookach na temat kształtowania nawyków. Powodzenia!

Przypisy:

Bibliografia:

Prochaska, J. O., Norcross, J. C. i DiClemente, C. O. (2008). Zmiana na dobre. Rewolucyjny program zmiany, który pomoże Ci przezwyciężyć złe nawyki. Warszawa: Instytut Amity

Autorzy:

dr Anna Januszewicz
psycholog zdrowia, zajmuje się problemami kontroli odżywiania.
Psycholog, specjalista psychodietetyki, naukowiec i wykładowca. Zajmuje się głównie problemami nadmiernej masy ciała, zaburzeniami odżywiania, trudnościami z utrzymaniem diety. Koordynator zespołu specjalistów w Instytucie Psychodietetyki. Posiada bogate doświadczenie w edukacji z zakresu psychodietetyki i psychologii zdrowia.
Natalia Lis
studentka psychologii
Studentka psychologii, zainteresowana psychodietetyką.

Zarejestruj się!

I pobierz darmowe materiały edukacyjne.

0