Instytut Psychodietetyki dr Anna Januszewicz - Instytut Psychodietetyki

Publikacje specjalistów Instytutu Psychodietetyki w mediach

Wyczyść filtry!

Aktywne filtry

Wyniki filtrowania: 33

Specjaliści: dr Anna Januszewicz

Olivia - czasopismo

1 marca 2019

„Psychodietetyka – strategie w odchudzaniu”

Dr Januszewicz wyjaśnia czytelniczkom Olivii, jak wytrwać w diecie i odnosić sukcesy w odchudzaniu.

Przegląd

14 stycznia 2019

„Skąd w nas ten głód?”

W Przeglądzie został opublikowany wywiad z dr Anną Januszewicz na temat ulegania modom na różne diety, które najczęściej nie wychodzą Polakom na zdrowie. Dr Januszewicz rozwija bardzo ważny temat błędnych przekonań na temat odchudzania i odżywiania, które oddalają ludzi od prowadzenia zdrowego stylu życia i skutecznego odchudzania.

Radio Dla Ciebie

11 października 2018

W „Kobiecym wieczorze” o problemie otyłości

Dr Anna Januszewicz była gościem audycji „Kobiecy wieczór” w Radio dla Ciebie. W audycji rozmawiała z prowadzącym o problemie otyłości. Mówiła, od czego zacząć odchudzanie przy dużej nadwadze oraz o tym, co potęguje, a co redukuje problemy z nią związane. Poruszyła również temat jedzenia w emocjach.

Women's Health

1 maja 2018

„Jak zrzucić ostatnich 5 kilogramów? Porady dietetyczki, trenera i psychologa”

O tym, jak podczas odchudzania podejść rozsądnie do zrzucenia ostatnich, uporczywych kilogramów mówi dr Anna Januszewicz: „Zanim zaciśniemy zęby i znów zrezygnujemy z 200-300 kcal, zastanówmy się, czy te kolejne restrykcje mają sens. Czy dalsza redukcja na pewno da nam to, do czego dążymy? Biorąc pod uwagę, że po dłuższym czasie diety nasze zasoby psychoenergetyczne mogą być już na wyczerpaniu (zmęczenie dietą i ciągłym podkręcaniem śruby), dalsze odchudzanie może być frustrujące.”

Mistrz Branży

1 stycznia 2018

„Żywienie w odpowiednim rytmie”

Wywiad z dr Anną Januszewicz w ramach cyklu „Rozmowa Mistrza Branży”, w którym nasza specjalistka opowiadała o roli spożywania pieczywa, jak również o zrównoważonym podejściu do odżywiania w obliczu współczesnego marketingu.

Women's Health

1 lutego 2017

„W zgodzie ze sobą”

W artykule wypowiedź dr Anny Januszewicz na temat zmiany nawyków zdrowotnych: „Nowe zachowania wymagają od ludzi o wiele więcej energii niż te, do których jesteśmy już przyzwyczajeni, a nasze zasoby psychoenergetyczne nie są nieograniczone” – tłumaczy dr Anna Januszewicz

Be Active

14 grudnia 2016

„Gdy dieta staje się obsesją!”

Ograniczanie jedzenia, ciągłe liczenie kalorii, wybieranie tylko określonych produktów… Granica między przestrzeganiem diety a uzależnieniem od niej jest bardzo cienka. Łatwo ją przekroczyć, a powrót do normalności bywa trudny i wymaga pomocy specjalisty. A Ty? Po której stronie jesteś? Wypowiedź dr Anny Januszewicz

Puls Medycyny

3 sierpnia 2016

„Im uboższa dieta, tym gorsze wyniki w testach poznawczych”

„Dziecko, które je mało wartościowe posiłki, z czasem zacznie mieć problemy z koncentracją, będzie rozdrażnione i nieuważne. Trudno będzie mu się skupić na szkolnych zadaniach, ponieważ będzie mu brakowało potrzebnych witamin i mikroelementów – mówi dr Anna Januszewicz, psycholog i założycielka wrocławskiego Instytutu Psychodietetyki.”

Kobieta Dziennik

3 sierpnia 2016

„Sugerując się hasłami reklamowymi na wierzchu opakowania produktów spożywczych zostajemy wprowadzeni w błąd.”

„Kupując musli, mamy nadzieję, że dostarczamy organizmowi samych pożywnych składników. Często jednak sugerując się hasłami reklamowymi na wierzchu opakowania, zostajemy wprowadzeni w błąd. Eksperci uczulają na to, by zwracać uwagę na skład musli – od informacji w nim zawartych zależy wiele.”

Świat Kobiety

3 marca 2016

„Modne diety służą zdrowiu”

„Dieta może mieć różne cele – może być też sposobem na chudnięcie. To dobrze, że ludzie próbują się pozbyć nadmiaru kilogramów. Rzecz jednak w tym, by nowy sposób odżywiania wszedł nam w krew, stał się zwyczajem, częścią stylu życia, a nie kuracją na jakiś czas.”

Czego lekarze ci nie powiedzą

3 marca 2016

„Odchudzanie okiem psychologa”

„Geny w dużej mierze decydują o naszej predyspozycji do otyłości, co jednak absolutnie nie oznacza, że osoby o „trudniejszym genotypie” są skazane na otyłość.”

Natura i Ty

3 grudnia 2015

„Szkolne jedzenie po nowemu”

„O tym, czy zmiany wprowadzone w stołówkach i sklepikach polskich szkół i przedszkoli rzeczywiście mogą pomóc w walce z otyłością dzieci oraz o strategiach, które pozwalają zwalczać pokusy i ograniczać sięganie po niezdrowe produkty z Dr Anną Januszewicz, psychologiem, specjalistką psychodietetyki, współautorką badań nad psychospołecznymi uwarunkowaniami nadwagi i otyłości w ramach międzynarodowego programu TEMPEST, rozmawia Jolanta Podsiadła”.

Polska Times

3 października 2015

„Coraz więcej dzieci ma nadwagę. Trzeba odcinać je od niezdrowego jedzenia.”

„Nie potrafimy zastąpić soli, cukru i białej mąki tak, by dalej było smacznie. Natomiast w rzeczywistości to wcale nie jest skomplikowane, trzeba sięgnąć po porady osób, które znają się na zdrowym gotowaniu.” – mówi dr Anna Januszewicz w rozmowie z Tomaszem Dereszyńskim.

Magazyn 7 dni

1 kwietnia 2015

„Pokolenie śmieciowego jedzenia”

„Kiedy ma się naście lat, niekoniecznie rodzice są tymi, których chce się naśladować. Częściej wzór stanowią rówieśnicy albo inne osoby, które są pokazywane w mediach. Dlatego celowe byłoby wprowadzenie ograniczeń w reklamowaniu niezdrowych produktów.”

Centrum Prasowe SWPS

3 marca 2015

Badania: „Reklama psuje nawyki żywieniowe.”

„Kontakt młodych ludzi z reklamą powoduje, że częściej sięgają po słodkie napoje, a rzadziej po warzywa. Europejskie badania potwierdzają, że wiedza o mechanizmach działających w reklamie nie pomaga nastolatkom w walce o odpowiednią masę ciała. Jak wygląda sytuacja w Polsce, sprawdziła psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS Wrocław.”