Wśród produktów zwierzęcych najczęstszymi alergenami są: jaja, białka mleka, sery pleśniowe, owoce morza i ryby (śledź, makrela, tuńczyk, łosoś). Właściwości alergizujące mogą ponadto wykazać: mięso wołowe, cielęce, kurze.
Należy pamiętać, że wszystkie pokarmy pochodzenia roślinnego zawierają substancje mające potencjalną zdolność do alergizacji. Właściwości te mogą ulec zmianie w wyniku przechowywania, konserwowania czy gotowania.
Najczęściej alergizują:
– orzeszki ziemne, migdały, orzechy laskowe, pistacje, orzechy brazylijskie, nerkowca, macadamia
– zboża zawierające gluten: pszenica, owies, jęczmień, żyto
– gryka, sezam, soja
– brzoskwinie, morele, wiśnie, śliwki, truskawki, cytrusy, banany
– seler, pomidory, szpinak, papryka, kiszona kapusta
– czekolada, kakao, miód
– chipsy, słodycze
Czasem zdarza się, że uczula nie sam produkt spożywczy, lecz zastosowany w nim dodatek do żywności. Używa się ich w celu poprawy walorów jedzenia, tj. smaku, zapachu, barwy, konsystencji i trwałości. Do potencjalnych alergenów należą:
– benzoesan sodu (E 211); glutaminian sodu (E 621); dwutlenek siarki (E 220); kwas sorbowy (E 200); azotyny (E 250); tartrazyna (E 102)
– składnik m.in. sproszkowanych deserów i oranżad; błękit brylantowy (E 133)
– składnik konserw warzywnych; brąz FK (E 154)
– dodawany do konserw rybnych i ryb wędzonych; czerwień koszenilowa (E 124)
– obecna cukierkach budyniach, a także w wędzonych rybach; żółcień pomarańczowa (E 110)
– dodawana do marmolad, tabletek, gum do żucia
Trzeba pamiętać, że często nie jeden, lecz kilka pokarmów jednocześnie może być odpowiedzialnych za niepożądane objawy kliniczne. U niektórych chorych stwierdza się tzw. reakcję krzyżową. Charakteryzuje się ona występowaniem niepożądanych objawów u osób, które wykazują jednocześnie nadwrażliwość na alergeny pokarmowe, wziewne lub kontaktowe. Przykładem może być: alergia na pierze i jednocześnie na jaja i drób; alergia na roztocza i jednocześnie na krewetki; alergia na trawy oraz chwasty i zarazem na marchew, ziemniaki, jabłka, sezam.