Instytut Psychodietetyki » Spójrz na posiłek oczami dziecka
Nic, co dotyczy psychodietetyki, nie jest nam obce.

Spójrz na posiłek oczami dziecka

czyli zdrowe i smaczne potrawy stworzone z myślę o dzieciach

Słowa Kluczowe:

Autorzy:

  • Małgorzata Talaga-Duma
W zagadnieniach związanych z prawidłowym odżywianiem u dzieci, w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na odpowiedni dobór składników odżywczych, jakość produktów, kaloryczność posiłków. Tym czasem prawdziwym wyzwaniem staje się wzbudzenie zainteresowania małego dziecka zdrowym jedzeniem i zachęcanie do próbowania nowości.

Prezentacja jak w reklamie - dobra nazwa i kuszące opakowanie to podstawa

Dzieci jedzą nieco inaczej niż my dorośli. Jeśli nie zaakceptują danego produktu (wygląd, dotyk, zapach) to małe jest prawdopodobieństwo, że zdecydują się je skosztować.

Dzieci zjedzą to co lubią, a lubią to co miały okazję wcześniej poznać, doświadczyć wszystkimi zmysłami oraz co dobrze im się kojarzy (Beauchamp i Moran, 1982). Bardzo pomocne będzie więc zaangażowanie dziecka w proces przygotowania potraw. Począwszy już od etapu wspólnych zakupów, wyboru produktów zgodnie z przygotowaną przez dziecko listą zakupów (np. w wersji obrazkowej), aż do etapu poznawania smaku, różnej konsystencji. Przykładowo nasze dziecko nie lubi surówki z marchewką, pokażmy tę samą marchewkę w innej postaci np. jako dodatek do koktajlu lub w cieście marchewkowym. Większa znajomość produktów, różnorodność z sposobie podania, wzbudzi z pewnością większe zainteresowanie.

Kolejny ważny aspekt to nazwa potrawy. Popularna w przedszkolnych jadłospisach zielona Zupa Shreka lub Zupa Ufoludkowa jest najlepszym przykładem, jak skutecznie można zachęcić  dzieci do zupy brokułowej lub szpinakowej. Pasta księżniczki lub Pasta Świnki Peppa z dodatkiem buraka, Wyspa Skarbów jako sałatka owocowa czy Przysmak Rybaka lub Ulubiona pasta Rybki Nemo dla potraw rybnych, to także przykłady na smaczną zapowiedź potrawy.  

Wiedząc, że dzieci jedzą oczami nie zapominajmy przede wszystkim o estetyce dań. Z doświadczenia wiem, że wiele dzieci zdecydowanie preferuje proste formy. Potrawa powinna zachęcić do degustacji, nie wzbudzać podejrzeń jakie składniki są w niej ukryte. Zwłaszcza u dzieci wieku 2-5 lat, u których zauważyć można większą ostrożność do próbowania nowych potraw, zbyt duża ilość dodatków zdecydowanie nie będzie budziła zaufania. Kanapki w kształcie bajkowych bohaterów czy pociągów sprawdzą się jedynie jako propozycja zabawy  podczas warsztatów kulinarnych czy na dziecięcych przyjęciach, ale już jako sposób na podawanie posiłku, nie będzie dobrym rozwiązaniem. 

Odżywcze propozycje posiłków, które przypadną dzieciom do gustu:

1. BUDYŃ JAGLANY Z OWOCAMI

Przysmak międzypokoleniowy 😊
Tym razem na bazie kaszy jaglanej!
Wystarczą trzy składniki, aby przygotować odżywcze, sycące śniadanie lub pyszny podwieczorek!
Przepis szczególnie sprawdza się u małych dzieci, które chętnie jedzą budyń.


Warto wykorzystywać takie dziecięce przysmaki, aby wprowadzić do codziennej diety bardziej wartościowe produkty. Kasza jaglana jest takim najlepszym przykładem.

Składniki:
100 g kaszy jaglanej, 200ml mleka krowiego/roślinnego lub jogurt, owoce sezonowe
ew. dla wzmocnienia smaku słodkiego miód lub banan
+ dodatki; płatki migdałów, starte orzechy

Przygotowanie:
* wersja na mleku;
1. Kaszę jaglaną przelewamy gorącą wodą lub prażymy, aby pozbyć się goryczki. Gotujemy w 1,5 szklanki mleka, aż będzie miękka i wchłonie prawie całe mleko. Warto wykorzystać mleko roślinne np. migdałowe, kokosowe.
2. Do ugotowanej kaszy wlewamy jeszcze pół szklanki mleka i dodajemy miód lub banana, gdy lubimy bardziej słodki smak. Blendujemy kilka minut do uzyskania w miarę jednolitej konsystencji puddingu. Jeżeli jest za gęsty dodajemy więcej mleka.
3. Podajemy na ciepło lub na zimno z owocami, z wybranymi dodatkami.


* wersja na jogurcie
Kaszę jaglaną gotujemy na wodzie. Gdy wystygnie przekładamy do miski, dodajemy jogurt i blendujemy. Ilość jogurtu zależy od preferowanej konsystencji budyniu.
Dla dziecka częściej korzystam z jogurtu z uwagi na zawartość probiotyków.

2. BABECZKA Z KASZY MANNY

W wersji kokosowej lub z polewą czekoladową.

Składniki:
kasza manna, woda lub mleko (np. roślinne lub tradycyjne), 
ew. do posłodzenia daktyle, wybrane dodatki: wiórki kokosowe, rodzynki, żurawina, gorzka czekolada

Przygotowanie:
Kaszę mannę gotujemy na gęsto na wodzie lub mleku. Jeśli gotujemy na wodzie możemy wkroić daktyle w celu uzyskania słodszego smaku.
Gdy kaszka zaczyna robić się bardziej gęsta, dodajemy np. wiórki kokosowe. Ciepłą kaszkę przelewamy do foremki, np. silikonowej do muffinek. Gdy wystygnie wstawiamy do lodówki. Po schłodzeniu masy obracamy foremkę i wyciągamy babeczkę.

Babeczkę można polać roztopioną gorzką czekoladą lub domowym kremem czekoladowo-orzechowym (przepis poniżej).

Pyszne śniadanie lub podwieczorek gotowy!

3. PASTA KSIĘŻNICZKI LUB ULUBIONA PASTA ŚWINKA PEPPA

Składniki:
biały serek kanapkowy lub twaróg i jogurt naturalny, upieczony burak, koperek lub szczypiorek, zioła, przyprawy do smaku.

Przygotowanie:
Twaróg z jogurtem miksujemy. Do serka o gładkiej konsystencji dodajemy startego na drobnych oczkach buraka – ilość odpowiednia do ilości porcji sera, tak aby uzyskać kolor różowy. Dowolnie przyprawiamy, można wykorzystać m.in. koperek, szczypiorek lub inne zioła, przyprawy.

4. NALEŚNKI ŚLIMACZKI

Naleśniki z domowym kremem czekoladowo-orzechowym (zamiennik sklepowych kremów typu nutella).

Składniki:
naleśniki wg tradycyjnego przepisu, przygotowanie np. na mące owsianej lub pełnoziarnistej, aby podnieść wartość odżywczą, daktyle 250g, kakao 1-2 łyżki, zmiksowane orzechy lub masło orzechowe 100% – 2 łyżki

Przygotowanie:

Daktyle zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na około 1 godzinę, najlepiej na noc. Odlewamy wodę z daktyli. Daktyle miksujemy z dodatkiem ok 5 łyżek wody z daktyli, dodajemy kakao, orzechy. Ilość wg smaku – więcej kakao podkreśli smak czekoladowy, więcej orzechów – otrzymamy smak bardziej orzechowy.
Miksujemy – jeśli masa jest za gęsta dodajemy więcej wody z daktyli. Postawnie gładki krem, idealny do przekładania wafli (domowe andruty) lub naleśników.

Krem po włożeniu do lodówki zrobi się bardziej gęsta.
Naleśniki smarujemy masą, zwijamy w rulon i kroimy na małe kawałki, które przypominają ślimaczki.

5. TRUFLE OWSIANE Z MARCHEWKĄ

Składniki:

2 średnie marchewki surowe, 1 szklanka płatków owsianych (górskie), 1 łyżka oleju kokosowego, ½ szklanki daktyli lub rodzynek, ¾ szklanki słonecznika, 1 łyżka masła orzechowego (opcjonalnie), szczypta cynamonu, wiórki kokosowe do obtoczenia

Przygotowanie:

Daktyle lub rodzynki zalewamy gorącą wodą, moczymy przez 15 minut i odcedzamy. Wszystkie składniki (oprócz wiórków kokosowych) miksujemy. Z gotowej masy lepimy kuleczki i obtaczamy w wiórkach kokosowych.

Więcej smacznych przepisów stworzonych z myślą o dzieciach na Facebooku @jedzzglowa.pl

Przypisy:

Bibliografia:

Beauchamp, G. K. i Moran, M. (1982). Dietary Experience and Sweet Taste Preference in Human Infants, Appetite, 3, 139-152. doi: 10.1016/S0195-6663(82)80007-X

Autorzy:

Zarejestruj się!

I pobierz darmowe materiały edukacyjne.