Wykład:„Interakcje pomiędzy składnikami pożywienia i suplementów diety a lekami przeciwcukrzycowymi – praktyczne zalecenia dotyczące prawidłowo stosowanej farmakoterapii.”

Wykład z cyklu:

Postępowanie terapeutyczne w przebiegu cukrzycy typu 2 dotyczy przede wszystkim modyfikacji stylu życia, w tym zmian nieprawidłowym nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej. Wprowadzenie farmakoterapii jest kolejnym etapem leczenia cukrzycy typu 2, a efekt terapeutyczny jest uzależniony m.in. od przestrzegania zasad żywienia chorych z tą jednostką chorobową. W ostatnich latach pacjenci ze schorzeniami przewlekłymi, w tym z cukrzycą typu 2 coraz częściej sięgają po suplementy diety jako źródło substancji regulujących gospodarkę węglowodanową i/lub zamiennik prawidłowo zbilansowanej diety. Ze względu na występowanie w suplementach diety w skoncentrowanych ilościach substancji, których biotransformacja w organizmie jest zbliżona do przemian leków, a ponadto mogących wywoływać określony efekt często zbliżony do farmakologicznego, stosowanie suplementacji diety może przyczynić się do zmian w farmakokinetyce/farmakodynamice leków prowadząc do nasilenia lub obniżenia efektu terapeutycznego. Celem wykładu jest przedstawienie ogólnych mechanizmów interakcji pomiędzy lekami a składnikami pożywienia i suplementów diety oraz zapoznanie słuchaczy z najczęściej występującymi interakcjami pomiędzy poszczególnymi lekami przeciwcukrzycowymi a składnikami pożywienia i suplementów diety.

Dowiesz się:

• jakie są mechanizmy interakcji leków ze składnikami pożywienia i suplementów diety,
• jakich zasad żywieniowych należy przestrzegać przy stosowaniu określonych grup leków przeciwcukrzycowych,
• jakie suplementy diety mogą nasilać bądź osłabiać działanie leków przeciwcukrzycowych,
• jak leki przeciwcukrzycowe mogą oddziaływać na stan odżywienia chorego.

Dla kogo:

Wykład przeznaczony jest dla lekarzy, dietetyków, farmaceutów i innych specjalistów, którzy na co dzień wspierają pacjentów diabetologicznych a także samych chorych i innych zainteresowanych przedstawioną tematyką.

Informacje dodatkowe:

http://instytutpsychodietetyki.pl/dzialalnosc-naukowa-i-edukacyjna/kursy-szkolenia/informacje-organizacyjne/

Kontakt:

Instytut Psychodietetyki
ul. Leszczyńskiego 4/55, Wrocław
tel. 071/30-707-30
info@instytutpsychodietetyki.pl

ZAPRASZAMY

Jesteś specjalistą, który chce się nauczyć stosować psychologiczne podejście w pracy z pacjentem? Zapisz się na staż zawodowy z psychodietetyki. Nowe edycja stażu już od 12-13.08.2017!

STAŻ ZAWODOWY

Badania nietolerancji pokarmowych

Poznaj skład swojego ciała!

Placówki Partnerskie

Pobierz – Książeczka z przepisami

Czy potrzebujesz specjalisty? wypełnij test!

Współpracujemy z:

Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach?

status

You are not logged in.