Publikacje specjalistów Instytutu w mediach

W zgodzie ze sobą.” Women’s Health,(01 – 02) 2017

apple-dictionary-e1410423512227„Nowe zachowania wymagają od ludzi o wiele więcej energii niż te, do których jesteśmy już przyzwyczajeni, a nasze zasoby psychoenergetyczne nie są nieograniczone” – tłumaczy dr Anna
Januszewicz

Czytaj więcej

logo IP kwiatek

„Gdy dieta staje się obsesją!.” Be Active, (12) 2016

psychodietetyka_sensity_fb

Ograniczanie jedzenia, ciągłe liczenie kalorii, wybieranie tylko określonych produktów.. Granica między przestrzeganiem diety a uzaleznieniem od niej jest bardzo cienka. Łatwo ją przekroczyć, a powrót do normalności bywa trudny i wymaga pomocy specjalisty. A Ty? Po której stronie jesteś? Wypowiedź dr Anny Januszewicz

Czytaj więcej

logo IP kwiatek

„Im uboższa dieta, tym gorsze wyniki w testach poznawczych.” Puls Medycyna (8), 2016
174086130197w_663

„Dziecko, które je mało wartościowe posiłki z czasem zacznie mieć problemy z koncentracją, będzie rozdrażnione i nieuważne. Trudno będzie mu się skupić na szkolnych zadaniach, ponieważ będzie mu brakowało potrzebnych witamin i mikroelementów – mówi dr Anna Januszewicz, psycholog i założycielka wrocławskiego Instytutu Psychodietetyki.”

Czytaj więcej

logo IP kwiatek

„Uwielbiasz gotowe musli? Możesz poważnie nadszarpnąć sobie zdrowie!”, Kobieta Dziennik, (8) 2016

images

„Kupując musli, mamy nadzieję, że dostarczamy organizmowi samych pożywnych składników. Często jednak sugerując się hasłami reklamowymi na wierzchu opakowania, zostajemy wprowadzeni w błąd. Eksperci uczulają na to, by zwracać uwagę na skład musli – od informacji w nim zawartych zależy wiele.”

Czytaj więcej

logo IP kwiatek

„Modne diety służą zdrowiu.”, Świat Kobiety, (3) 2016

pobrane-1

„Dieta może mieć różne cele – może być też sposobem na chudnięcie. To dobrze, że ludzie próbują się pozbyć nadmiaru kilogramów. Rzecz jednak w tym, by nowy sposób odżywiania wszedł nam w krew, stał się zwyczajem, częścią stylu życia, a nie kuracją na jakiś czas.”

Czytaj więcej

logo IP kwiatek

„Odchudzanie okiem psychologia.”, Czego lekarze ci nie powiedzą, (3) 2016

wywiad-ani-czego-lekarze-ci-nie-powiedza

„Geny w dużej mierze decydują o naszej predyspozycji do otyłości, co jednak absolutnie nie oznacza, że osoby o „trudniejszym genotypie są skazane na otyłość.”

Czytaj więcej

logo IP kwiatek

„Szkolne jedzenie po nowemu.”, Natura i Ty, (12) 2015

untitled„O tym, czy zmiany wprowadzone w stołówkach i sklepikach polskich szkół i przedszkoli rzeczywiście mogą pomóc w walce z otyłością dzieci oraz o strategiach, które pozwalają zwalczać pokusy i ograniczać sięganie po niezdrowe produkty z DR ANNĄ JANUSZEWICZ, psychologiem, specjalistką psychodietetyki, współautorką badań nad psychospołecznymi uwarunkowaniami nadwagi i otyłości w ramach międzynarodowego programu TEMPEST, rozmawia Jolanta Podsiadła”.

Czytaj więcej

logo IP kwiatek

Dr Anna Januszewicz: „Coraz więcej dzieci ma nadwagę. Trzeba odcinać je od niezdrowego jedzenia”, Polska Times (10) 2015

polska-times-zlamana„Nie potrafimy zastąpić soli, cukru i białej mąki tak, by dalej było smacznie. Natomiast w rzeczywistości to wcale nie jest skomplikowane, trzeba sięgnąć po porady osób, które znają się na zdrowym gotowaniu – mówi dr Anna Januszewicz, psychodietetyk z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, w rozmowie z Tomaszem Dereszyńskim.”

Czytaj więcej

logo IP kwiatek

„Pokolenie śmieciowego jedzenia”, MAGAZYN 7 dni (4) 2015

dc9e5-327846„Kiedy ma się naście lat, niekoniecznie rodzice są tymi, których chce się naśladować. Częściej wzór stanowią rówieśnicy albo inne osoby, które są pokazywane w mediach. Dlatego celowe byłoby wprowadzenie ograniczeń w reklamowaniu niezdrowych produktów”.

Czytaj więcej

logo IP kwiatek

Badania „Reklama psuje nawyki żywieniowe.” Centrum Prasowe SWPS, (3) 2015

pobrane„Kontakt młodych ludzi z reklamą powoduje, że częściej sięgają po słodkie napoje, a rzadziej po warzywa. Europejskie badania potwierdzają, że wiedza o mechanizmach działających w reklamie nie pomaga nastolatkom w walce o odpowiednią masę ciała. Jak wygląda sytuacja w Polsce, sprawdziła psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS Wrocław.”

Czytaj więcej

logo IP kwiatek

 „Co zrobić jeśli pacjent nie chudnie?”, FOOD FORUM nr 1 (4) 2014

Co robic jesli pacjent nie chudnie FFMotywacja pacjenta jest niezbędnym czynnikiem decydującym o utracie masy ciała oraz zmianie nawyków żywieniowych. Wydawałoby się, że od niej zależy wszystko, aczkolwiek badania głoszą, że nawet 40 % osób rozpoczynających odchudzanie cierpi na napady objadania nie wynikające raczej z braku motywacji… W takim wypadku konieczna jest interwencja psychologiczna ze strony specjalisty, który może skutecznie pomóc we wprowadzeniu na trwałe zmian w stylu życia pacjenta.
O trudnościach w zmianie nawyków żywieniowych i skutecznych formach pomocy specjalistycznej opowiada Anna Januszewicz, psycholog w Instytucie Psychodietetyki, wykładowca i kierownik na studiach podyplomowych z psychodietetyki w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu.

logo IP kwiatek

Tłuste problemy polskich dzieci, SWPS – Strefa Psyche

tluste problemy polskich dzieci

Nadwaga występuje obecnie u około 1 miliarda dorosłych osób, a otyłość u ponad 300 milionów – alarmuje Światowa Organizacji Zdrowia. Niepokojące jest to, że problem coraz częściej dotyczy najmłodszych. W przypadku Polski odsetek dzieci z otyłością jest bardzo duży. Dlaczego tak jest, jak to zmienić i jakie wyniki płyną z badań polskich nastolatków – opowiada w wywiadzie Anna Januszewicz, psycholog zdrowia SWPS Wrocław.
(Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

logo IP kwiatek

„Liczymy się z Polakami” WYBORCZA.PL, DUŻY FORMAT, 4 września 2014

liczymy sie z Polakami

Dzieci co raz częściej przestają jadać śniadania i nie biorą udziału w przeróżnych formach aktywności fizycznej, co skutkuje odkładaniem się nadmiernych kilogramów. Badania wskazują na czterokrotne zwiększenie częstotliwości występowania nadwagi u młodych ludzi! Rozmowa o przyczynach otyłości wśród Polskich nastolatków z Anną Januszewicz, specjalistką ds. psychodietetyki i doktorantką w Katedrze Psychologii SWPS.

(Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

 

logo IP kwiatek

Poradnik Pozytywnego Odchudzania ZWIERCIADŁO, Wydanie specjalne 1/2014

Poradnik pozytywnego odchudzania

W kwietniowym dodatku do Zwierciadła Anna Januszewicz, psycholog zdrowia z Instytutu Psychodietetyki i SWPS, rozmawia z Agatą Lato o potrzebach zaspokajanych przez jedzenie „W jedzeniu szukamy nie tylko przyjemności. W ten sposób uspokajamy się, budujemy więzi rodzinne przy zastawionym stole, szukamy ukojenia” i o przyczynach porażek w odchudzaniu „Momenty stresujące w życiu są zazwyczaj kłodami, o które się potykamy, stosując dietę. Wtedy zaczynamy czekać na lepszy czas, aby znowu spróbować. Potrzebujemy strategii, żeby przetrwać kryzysy”. O tym, że warto stosować dietę tak, aby była przyjemna oraz jak jeść, aby nie przytyć, dowiesz się w Poradniku pozytywnego odchudzania.

(Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

logo IP kwiatek

„Na czym polega skuteczne odchudzanie?” ZWIERCIADŁO.PL, 22 kwietnia 2014

Na czym polega skuteczne odchudzanie

Ostatnio co raz częściej mówi się o epidemii otyłości. Lekarze i dietetycy nawołują społeczeństwo do zdrowego stylu życia i ostrzegają przed niebezpiecznymi skutkami nadmiernych kilogramów. Dlaczego więc wiele osób, mimo starań, nie potrafi poradzić sobie z otyłością? Anna Januszewicz, psycholog zdrowia z SWPS, opowiada na czym polega skuteczne odchudzanie.

(Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

 

logo IP kwiatek

„Jeść z głową” Poradnik Psychologiczny POLITYKI. JA, MY, ONI – TOM 14 „JAK NIE ZWARIOWAĆ W NASZYCH CZASACH” Wydanie specjalne 01/2014

Polityka_Jesc_z_glowa
Psychodietetyka to nowatorskie podejście w leczeniu nadwagi i otyłości. Ta nowa dziedzina wiedzy, z jednej strony zajmuje się psychicznymi uwarunkowaniami zachowań żywieniowych, z drugiej – tym, jak to, co i ile jemy, wpływa na naszą psychikę. Anna Januszewicz, specjalistka w tej dziedzinie, zgłębia tajniki psychodietetyki.

(Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

logo IP kwiatek

„Psychodietetyka – nowoczesne podejście w leczeniu nadwagi i otyłości” ALMANACH USŁUG MEDYCZNYCH, listopad 2013 – listopad 2014

Psychodietetyka - Almanach
Almanach usług medycznych wzbogacony o ciekawe artykuły i praktyczne porady dla pacjenta przedstawia również nowoczesne podejście w leczeniu nadwagi i otyłości. W tym numerze Anna Januszewicz, specjalista psychodietetyki, mówi o psychologicznym podejściu do odchudzania, zwraca uwagę jak zachować umiar w jedzeniu oraz udziela cennych wskazówek jak schudnąć zdrowo i skutecznie.

(Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

logo IP kwiatek

„Odżywianie a dobrostan psychiczny” Strefa Psyche SWPS, 2013.11.

tluste problemy polskich dzieciZbilansowana dieta jest warunkiem dobrego zdrowia. Aktualnie szacuje się, że istnieje ponad 80 jednostek chorobowych wynikających z nieprzestrzegania prawidłowej diety lub spożywania żywności o niewłaściwych parametrach zdrowotnych. Choroby te określa się jako choroby dietozależne. Należą do nich na przykład otyłość, choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, cukrzyca typu drugiego i wiele innych.
autor: dr Anna Januszewicz, psychodietetyk SWPS Wrocław
Tekst został opublikowany w Charakterach.

 (Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

 

logo IP kwiatek

„Nadwrażliwość na gluten nie związana z celiakią” dr n.med. Magdalena Golachowska  „Bez glutenu”, listopad 2013

Nadwrazliwosc na gluten - MG Bez Glutenu

 W artykule opublikowanym w czasopiśmie Polskiego Towarzystwa Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej nasz doradca żywieniowy dr n.med. Magdalena Golachowska przedstawia przypadki pacjentów nadwrażliwych na gluten (silne objawy ustępujące na diecie bezglutenowej), którzy nie wpisywali się w tradycyjne ramy celiakii. Środowisko medyczne dopiero pod wpływem popularyzacji takiej diety wśród społeczeństwa zainteresowało się i uznało tę nową jednostkę chorobową. Co wyróżnia nadwrażliwość od celiakii? Jak prowadzić diagnostykę? Dlaczego u części chorych to nie gluten, ale sacharydy (FODMAPs) mogą być odpowiedzialne za przykre objawy?

(Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

logo IP kwiatek

Anna Januszewicz „Na drodze do płaskiego brzucha”, Charaktery, listopad 2012

W czwartym tomie wydawanej przez Charaktery specjalnej serii „Dziecko od początku” artykuł naszej specjalistki Anny Januszewicz: „Na drodze do płaskiego brzucha”, a w nim o niebezpieczeństwach stosowania diet odchudzających przez dzieci i młodzież. Nasza specjalistka pisze:

„Badania pokazują, że od 25-44% osób poddających się różnego rodzaju ścisłym dietom doświadcza jeszcze w ich trakcie lub zaraz po ich zakończeniu napadów objadania (…) dzieje się tak dlatego, że restrykcje dietetyczne upośledzają mechanizmy odpowiedzialne za kontrolę odżywiania.”

W tym samym tomie dodatkowo artykuł Anny Januszewicz pt. „Smaczne zdrowie”, w którym można przeczytać o zasadach zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży oraz zalecanej, łagodnej diecie odchudzającej „4S”: skutecznej, smacznej, sycącej i swobodnej.

logo IP kwiatek

„Ile waży Twoje JA, czyli u psychodietetyka na kozetce” Zwierciadło, listopad 2012

W listopadowym numerze Zwierciadła nowy dział „Przewodnik po zdrowiu”, a w nim artykuł Doroty Mierzejewskiej „Ile waży Twoje JA, czyli u psychodietetyka na kozetce”. W artykule przeczytać można o nowym podejściu do odchudzania – psychodietetyce, o tym, czego nauczyły się klientki podczas terapii odchudzającej u psychodietetyków, a także o nas, czyli o pierwszym w Polsce Instytucie Psychodietetyki.

W artykule wypowiedzi założycielki Instytutu – Anny Januszewicz: „Osiągnięcie i utrzymanie szczupłej sylwetki nie wymaga cudów, ale nauczenia się jak jeść racjonalnie to, co się lubi i konsekwentnego trzymania się tego. Konieczne jest pokochanie zdrowego stylu życia i umiejętność znalezienia kompromisu pomiędzy konsekwencją a przyjemnością płynącą z jedzenia. Tu tkwi sedno sukcesu.”

 „Naszym założeniem jest efektywna praca z klientami poprzez wykorzystanie dorobku wiedzy psychologicznej. Najlepiej jeśli tracenie kilogramów oparte jest na słuchaniu sygnałów z własnego ciała, takich jak głód i sytość, oraz uświadomieniu sobie i poradzeniu z tym, co nie pozwala zachować się zgodnie z tymi sygnałami.”

logo IP kwiatek„Otyli za młodu” POLITYKA, październik 2012

W artykule „Otyli za młodu” w październikowym numerze tygodnika „Polityka” (Nr 40/2877) przeczytać można o skali problemu nadwagi i otyłości wśród polskich dzieci a także o tym, jak z problemem warto sobie radzić. W artykule wypowiedzi specjalisty z naszego Instytutu – Anny Januszewicz – o badaniach naukowych potwierdzających silne uprzedzenie dzieci wobec otyłych kolegów.

Ponadto parę słów o nowoczesnym podejściu do odchudzania: „Nowocześni dietetycy i psychodietetycy podkreślają, że kluczem do schudnięcia nie jest ta czy inna dieta, tylko konsekwencja w utrzymaniu zdroworozsądkowych zasad – nie smażenie, lecz pieczenie w folii, nie chleb biały, ale razowy i zmiana stylu życia całej rodziny. Przede wszystkim ruch, ale też unikanie sytuacji, w których człowiek, choć nie odczuwa głodu, tak bardzo pragnie jeść: stresu, lęku, nudy.”

logo IP kwiatek

„O mądrym jedzeniu” SENS, maj 2012

W majowym numerze SENSu, przeczytać można artykuł z udziałem Anny Januszewicz, w którym nasza specjalistka wypowiada się na temat potrzeb, jakie zaspokaja jedzenie, ról, jakie może ono pełnić w życiu ludzi a także na opowiada o tym, na czym polega mądre jedzenie:

„Z pożywienia – oprócz wartości odżywczych – dobrze jest czerpać także przyjemność, radość i energię. Dieta nie powinna nas frustrować, a tak może się stać, gdy będziemy sobie wiecznie czegoś zabraniać.”

„Mądre jedzenie powinno być kompromisem pomiędzy stosowaniem zasad zdrowego odżywiania, czyli odpowiedniej ilości energii (…), a dobrostanem psychicznym.”

logo IP kwiatek

„Robimy z dzieci grubasy”, Gazeta Wyborcza, maj 2012

robimy z dzieci grubasy

W artykule opublikowanym w maju 2012 r. Anna Januszewicz mówi o raporcie wydanym przez europejskie biuro WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), w którym czytamy, iż polskie nastolatki znajdują się w czołówce najbardziej otyłych i najmniej ruchliwych. Co trzeci polski nastolatek ma nadwagę.

(Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

 

logo IP kwiatek

„Dziecięce obżarstwo”, Gazeta Wyborcza, kwiecień 2012

dzieciece obzarstwo

Anna Januszewicz udzieliła wywiadu Gazecie Wyborczej na temat wyników badań w projekcie TEMPEST. Nasza specjalistka podkreśla, jak bardzo ważne są kształtowanie nawyków żywieniowych dzieci przez rodziców oraz wspólne, tradycyjne rodzinne posiłki.

(Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

 

logo IP kwiatek

„Zanim sięgniesz po batonik”, Głos Nauczycielski, sierpień 2011

Zanim siegniesz po batonik

O tym czy zagraża nam epidemia otyłości i jak radzić sobie z pokusą sięgnięcia po kolejny batonik, paczkę chipsów czy słodzony napój, mówi Anna Januszewicz w sierpniowym Głosie Nauczycielskim.

(Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

 

 

logo IP kwiatek

„Na słodyczach i fast-foodach” Gazeta Wyborcza, sierpień 2011

Na slodyczach i fastfoodach

W sierpniu 2011 r. Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł dotyczący programów prewencji otyłości u dzieci. W udzielonym wywiadzie Anna Januszewicz mówi m.in. o tym, że już co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problem z nadwagą oraz o tym jak skutecznie odchudzać dzieci.

 (Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

logo IP kwiatek

„Trzeba wierzyć, że się uda” Rzeczpospolita, maj 2011

trzeba wierzyc ze sie uda

W maju 2011 r. w Rzeczpospolitej ukazał się wywiad z Anną Januszewicz „Trzeba wierzyć, że się uda”. W artykule tym można między innymi dowiedzieć się o tym, jak podjąć się i wytrwać w odchudzaniu, a także w czym może pomóc psycholog.

(Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

 

 

logo IP kwiatek

„Zróbmy Święta w wersji light” Gazeta Wrocławska, kwiecień 2011

Zrobmy swieta w wersji light

W artykule opublikowanym w Gazecie Wrocławskiej 23 kwietnia 2011 r. Anna Januszewicz mówi o lżejszej wersji świąt wielkanocnych. Możemy w nim przeczytać m.in. o tym, że w święta nie chodzi o to, by się pilnować. Trzeba kiedyś fundować sobie przyjemności. Ale święta nie mogą się przerodzić w obżarstwo. Trzeba szukać złotego środka.

(Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

logo IP kwiatek

„Jak tuczymy nasze dzieci” Metro Warszawa, kwiecień 2011

Jak tuczymy nasze dzieci

O epidemii otyłości, kampaniach profilaktycznych mających zapobiegać otyłości i promować zdrowe odżywianie, mówi Anna Januszewicz w artykule opublikowanym 19 kwietnia 2011 r. w warszawskim wydaniu Metra.

(Kliknij w obrazek aby przeczytać artykuł.)

 

 logo IP kwiatek

NOWA EDYCJA SZKOLEŃ I STAŻU

Ruszyły zapisy na nowe kursy

Badania nietolerancji pokarmowych

Poznaj skład swojego ciała!

Placówki Partnerskie

Pobierz – Książeczka z przepisami

Czy potrzebujesz specjalisty? wypełnij test!

Współpracujemy z:

Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach?

status

You are not logged in.