Psychodietetyka

Psychodietetyka – skuteczne podejście do odchudzania

Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. Dzięki takiemu multidyscyplinarnemu podejściu do problemu zachowań zdrowotnych różni specjaliści współpracując ze sobą są w stanie skuteczniej pomagać  ludziom w zmianie stylu życia, która służy poprawie zdrowia, samopoczucia i wyglądu.

Psychodietetyczne podejście do leczenia nadwagi i otyłości opiera się więc na ścisłej współpracy psychologów z dietetykami, doradcami żywieniowymi, lekarzami, fizjoterapeutami i innymi specjalistami zajmującymi się fizjologicznymi aspektami nadmiernej masy ciała.

W takim podejściu praca z klientem polega nie tylko na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej ale także na pomocy we wdrażaniu zaleconych zmian w życie. W psychodietetyce więc, nie tylko doradzamy osobom, jakich zmian dokonać aby schudnąć ale również odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób to zrobić.

Dlaczego psychologia jest ważna w odchudzaniu?

Według  Światowej Organizacji Zdrowia nadwaga występuje obecnie na świecie u około miliarda osób dorosłych, a u ponad 300 milionów stwierdza się otyłość. Badania pokazują,  iż problem nadmiernej masy ciała rośnie dramatycznie w prawie wszystkich krajach rozwiniętych* (Hedley i in, 2004; Pratt, Stevens i Daniels, 2008) mimo powszechnie panującej mody na szczupłość i prężnie rozwijającej się wiedzy z zakresu dietetyki. Każdego dnia setki tysięcy osób podejmuje próby odchudzania, często wielokrotnie i bezskutecznie. Większość osób usiłujących schudnąć ma problemy z ograniczeniem ilości przyjmowanych pokarmów. Wśród tych zaś, którym się to udaje i chudną, 95% wraca do wagi sprzed odchudzania lub wyższej (na podstawie badań: Garner i Wooley 1991; Stukard i Pennick, 1979; Wilson i Brownell, 1980). Te fakty sugeruje, że wiedza z zakresu odżywiania i dobre chęci w wielu przypadkach nie wystarczą aby zmienić styl życia.  Odchudzanie to bowiem skomplikowany proces, który silnie zależy od czynników psychologicznych…

Nasze  odżywianie uzależnione jest od kondycji psychicznej, przeżywanych emocji i stresów czy też od otaczającego nas środowiska.  Przestajemy kontrolować to, co jemy, kiedy jesteśmy zmęczeni, kiedy pojawiają się negatywne emocje, kiedy pokusa jest w zasięgu naszej ręki. Jedzenie jest wielką życiową przyjemnością. Wiemy, jak trudno jest oprzeć się ulubionej potrawie, jak trudno sięgnąć po tylko jedną kostkę czekolady. U wielu ludzi po przerwaniu restrykcji dietetycznych występują okresy objadania się. Osoby te oscylują pomiędzy intensywnym odchudzaniem a ucztowaniem, co jest efektem załamania się samoregulacji. Potocznie uważa się, że przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi w „słabej woli” osób próbujących schudnąć. Jest to zapewne zbytnie uproszczenie, lecz prawdą jest, że sprawowanie kontroli nad sposobem odżywiania zależy od szeregu czynników psychologicznych. Praca nad psychologicznymi mechanizmami odpowiedzialnymi za skuteczną i trwałą redukcję masy ciała okazuje się więc kluczem do sukcesu osób odchudzających się.

 Kim jest psychodietetyk?

Psychodietetyka to aktualnie dziedzina wiedzy poszerzająca kompetencję różnych specjalistów pracujących w swoim zawodzie. Można więc mówić raczej o posiadaniu specjalizacji z psychodietetyki niż o zawodzie psychodietetyka.

Specjaliści pracujący w tym nurcie (psychologowie, lekarze, dietetycy itp.) przede wszystkim  współpracują ze sobą aby udzielana przez nich pomoc była kompletna a przez to bardziej  skuteczna. Ponieważ zaś psychodietetyka, to obszar wiedzy, który łączy ze sobą różne dyscypliny toteż ułatwia ona ową współpracę i pozwala na holistycznie postrzeganie problemów pacjentów przez różnych specjalistów.

Psycholog o specjalności psychodietetyki, pracuje z  klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej masy ciała lub zdrowego stylu życia, tj. w szczególności nad  wypracowaniem zdrowych nawyków, motywacją, zmianą niesprzyjających przekonań i zachowań, wzmacnianiem poczucia własnej skuteczności i wiary w sukces oraz regulacją emocji, dzięki której możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia.

Dietetyk posiadający specjalizację z psychodietetyki przede wszystkim pełni rolę doradcy żywieniowego ale także wykorzystuje wiedzę psychologiczną w swojej praktyce. Taki specjalista posiada rozwinięte umiejętności komunikacyjne, dostosowuje formułowane klientowi zalecenia do psychologicznych potrzeb klienta, kieruje przebiegiem kuracji w sposób uwzględniający proces zmiany zachowań zdrowotnych oraz wykazuje się znajomością specyfiki różnych zaburzeń odżywiania i problemów z regulacją odżywiania, która umożliwia kierowanie pacjentów do odpowiednich specjalistów, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Dlaczego sama opieka dietetyka nie zawsze wystarczy aby skutecznie i trwale schudnąć?

Rola dietetyka w odchudzaniu jest ważna ponieważ przekazywanie wiedzy żywieniowej klientom to pierwszy krok do zmiany ich nawyków żywieniowych. Posiadanie tej wiedzy jednak w większości wypadków okazuje się nie wystarczające aby wprowadzić  zalecenia dietetyczne w życie. Dla wielu osób zmiany te są zbyt duże, trudno jest im wytrwać na diecie, szybko tracą motywację, po pierwszym niepowodzeniu rezygnują, nie rozumieją jaka niekontrolowana siła rządzi ich zachowaniem… W tej sytuacji psycholog pozwala nie tylko zrozumieć ale także wyeliminować bariery stojące na drodze do sukcesu. Psycholog wspiera w wytrwałości, wzmacnia poczucie skuteczności, pomaga w wypracowaniu zdrowych nawyków, minimalizuje ryzyko i dotkliwość porażek, dostarcza wsparcia emocjonalnego w trudnych chwilach.

Badania pokazują, że najlepsze efekty w odchudzaniu osiągają pacjenci, którzy korzystają z pomocy współpracujących ze sobą specjalistów (np. Ash i in., 2006). Dlatego z problemem nadwagi lub otyłości najlepiej udać się do placówek świadczących kompleksowe poradnictwo dietetyczne i psychologiczne.

Kto może skorzystać z pomocy psychologa podczas odchudzania?

Z pomocy psychologa podczas odchudzania może korzystać każda osoba, która chce w zdrowy, spokojny i efektywny sposób wypracować swoje nowe nawyki i zminimalizować ryzyko porażki we wdrażaniu zaleceń sformułowanych przez dietetyka lub lekarza.

Najczęściej zaś pomocy psychologa szukają osoby, które doświadczyły licznych porażek w odchudzaniu. Osoby takie zwykle mówią o sobie, że  „odchudzają się całe życie”, często naprzemiennie chudną one i tyją oscylując pomiędzy stosowaniem diety a objadaniem się. W takich sytuacjach psycholog może pomóc osobie odchudzającej się w przerwaniu pasma niepowodzeń i umożliwić powrót na ścieżkę normalnego odżywiania.

Czym NIE zajmuje się psycholog specjalizujący się w psychodietetyce?

Psychodietetyka nie jest psychologią kliniczną, psychoterapią ani terapią zaburzeń odżywiania. Psycholog o specjalności psychodietetyki w przypadku zdiagnozowaniu zaburzeń odżywiania u klienta kieruje osobę do psychoterapeuty lub  psychiatry. Warto natomiast wiedzieć, że praca z psychologiem podczas odchudzania zabezpiecza przed rozwinięciem się zaburzeń odżywiania, szczególnie u osób, które mają w tym kierunku predyspozycje.  Praca z psychologiem pomaga osiągnąć optymalną masę ciała z uważnością na mechanizmy prowadzące do zaburzeń odżywiania.
Psycholog o specjalności psychodietetyki , choć posiada wiedzę na temat zdrowego odżywiania nie jest dietetykiem – nie zajmuje się  doradztwem żywieniowym  dla osób z chorobami dietozależnymi. Pracuje natomiast z osobami, które otrzymały zalecenia dietetyczne i odczuwają trudności we wdrażaniu zmian w swoim życiu.

NOWA EDYCJA SZKOLEŃ I STAŻU

Ruszyły zapisy na nowe kursy

Badania nietolerancji pokarmowych

Poznaj skład swojego ciała!

Placówki Partnerskie

Pobierz – Książeczka z przepisami

Czy potrzebujesz specjalisty? wypełnij test!

Współpracujemy z:

Chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach?

status

You are not logged in.